
































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,361 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,279 sqft |
| Age | 41 years (1985) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,821 sqft) |
| Land Frontage | 53 ft |
| Land Dimensions | 53 x 149 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 001-171-887 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents
8980 146a Street
| Sold Price: | $1,255,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,509 sqft |
| Price / SqFt: | $500 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3051400 |
| Distance: | 175 m |
14747 88 Avenue
| Sold Price: | $1,120,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,326 sqft |
| Price / SqFt: | $482 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 176 |
| MLS® Number: | R3024822 |
| Distance: | 301 m |
9113 145a Street
| Sold Price: | $1,200,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,153 sqft |
| Price / SqFt: | $557 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,163 sqft) |
| Days on Market: | 121 |
| MLS® Number: | R3082996 |
| Distance: | 492 m |
8707 147 Street
| Sold Price: | $1,195,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,741 sqft |
| Price / SqFt: | $436 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,265 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3054280 |
| Distance: | 547 m |
14458 Chartwell Drive
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2026-May-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,573 sqft |
| Price / SqFt: | $447 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,514 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3109438 |
| Distance: | 742 m |
14409 Chartwell Drive
| Sold Price: | $1,362,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,123 sqft |
| Price / SqFt: | $642 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,958 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3065894 |
| Distance: | 772 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,267,000 | $49,400 | $1,316,400 | -8.5% |
| 2025 | $1,377,000 | $62,400 | $1,439,400 | -1.1% |
| 2024 | $1,395,000 | $60,000 | $1,455,000 | -5.4% |
| 2023 | $1,471,000 | $66,500 | $1,537,500 | +16.3% |
| 2022 | $1,246,000 | $75,500 | $1,321,500 | +42.9% |
| 2021 | $850,000 | $74,900 | $924,900 | +2.8% |
| 2020 | $814,000 | $85,600 | $899,600 | -2.6% |
| 2019 | $836,000 | $87,200 | $923,200 | +3.8% |
| 2018 | $798,000 | $91,400 | $889,400 | +11.7% |
| 2017 | $692,000 | $104,000 | $796,000 | - |