





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,777 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,113 sqft |
| Age | 24 years (2002) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,027 sqft) |
| Land Frontage | 63.6 ft |
| Land Dimensions | 63.6 x 92.2 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 6 |
| PID | 025-164-058 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $981,000 | $454,000 | $1,435,000 | -7.6% |
| 2025 | $1,065,000 | $488,000 | $1,553,000 | -2.6% |
| 2024 | $1,071,000 | $524,000 | $1,595,000 | -2.5% |
| 2023 | $1,073,000 | $563,000 | $1,636,000 | +12.9% |
| 2022 | $949,000 | $500,000 | $1,449,000 | +32.2% |
| 2021 | $663,000 | $433,000 | $1,096,000 | +10.5% |
| 2020 | $599,000 | $393,000 | $992,000 | -2.7% |
| 2019 | $650,000 | $370,000 | $1,020,000 | +0.4% |
| 2018 | $707,000 | $309,000 | $1,016,000 | +17.2% |
| 2017 | $573,000 | $294,000 | $867,000 | - |
14516 81 Avenue
| Sold Price: | $1,411,500 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,797 sqft |
| Price / SqFt: | $372 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,262 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3094166 |
| Distance: | 592 m |
14681 78 Avenue
| Sold Price: | $1,480,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,900 sqft |
| Price / SqFt: | $379 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,629 sqft) |
| Days on Market: | 124 |
| MLS® Number: | R3052363 |
| Distance: | 1.2 km |
7770 146 Street
| Sold Price: | $1,495,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,728 sqft |
| Price / SqFt: | $401 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,004 sqft) |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3087223 |
| Distance: | 1.3 km |
14336 90a Avenue
| Sold Price: | $1,577,500 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,363 sqft |
| Price / SqFt: | $469 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,325 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3072123 |
| Distance: | 1.4 km |
14581 76a Avenue
| Sold Price: | $1,460,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,092 sqft |
| Price / SqFt: | $357 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,993 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3101019 |
| Distance: | 1.5 km |
15350 82 Avenue
| Sold Price: | $1,712,500 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,058 sqft |
| Price / SqFt: | $339 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,119 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3094904 |
| Distance: | 1.7 km |
14621 81a Avenue
| Asking Price: | $1,429,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,728 sqft |
| Price / SqFt: | $383 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,343 sqft) |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3092439 |
| Distance: | 544 m |
8121 145 Street
| Asking Price: | $1,748,890 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,047 sqft |
| Price / SqFt: | $432 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,730 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125796 |
| Distance: | 551 m |
8433 150a Street
| Asking Price: | $1,349,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,388 sqft |
| Price / SqFt: | $398 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,103 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115457 |
| Distance: | 984 m |
14676 79 Avenue
| Asking Price: | $1,550,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,055 sqft |
| Price / SqFt: | $382 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,575 sqft) |
| Days on Market: | 204 |
| MLS® Number: | R3064885 |
| Distance: | 1.2 km |