




































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,727 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,558 sqft |
| Age | 43 years (1983) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,027 sqft) |
| Land Frontage | 59.42 ft |
| Land Dimensions | 18.11 x 31.21 m |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 002-989-913 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
1694 143b Street
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,811 sqft |
| Price / SqFt: | $828 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,115 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3067461 |
| Distance: | 243 m |
14086 17 Avenue
| Sold Price: | $1,375,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,756 sqft |
| Price / SqFt: | $783 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,589 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3100717 |
| Distance: | 473 m |
14098 20 Avenue
| Sold Price: | $1,070,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,621 sqft |
| Price / SqFt: | $660 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,109 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3094838 |
| Distance: | 564 m |
1381 Everall Street
| Sold Price: | $1,363,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,700 sqft |
| Price / SqFt: | $802 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,840 sqft) |
| Days on Market: | 183 |
| MLS® Number: | R3050370 |
| Distance: | 1.5 km |
14932 21b Avenue
| Sold Price: | $1,325,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,626 sqft |
| Price / SqFt: | $815 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,129 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3082945 |
| Distance: | 1.5 km |
15324 22 Avenue
| Sold Price: | $1,225,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,562 sqft |
| Price / SqFt: | $784 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,217 sqft) |
| Days on Market: | 183 |
| MLS® Number: | R3038749 |
| Distance: | 2.2 km |
14243 19a Avenue
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,401 sqft |
| Price / SqFt: | $999 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,006 sqft) |
| Days on Market: | 107 |
| MLS® Number: | R3087474 |
| Distance: | 354 m |
14206 20 Avenue
| Asking Price: | $1,385,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,689 sqft |
| Price / SqFt: | $820 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,008 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3114677 |
| Distance: | 440 m |
14129 16a Avenue
| Asking Price: | $1,400,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,649 sqft |
| Price / SqFt: | $849 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,080 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3112508 |
| Distance: | 476 m |
1753 146 Street
| Asking Price: | $1,488,800 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,590 sqft |
| Price / SqFt: | $936 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,234 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118517 |
| Distance: | 590 m |
14082 20 Avenue
| Asking Price: | $1,348,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,775 sqft |
| Price / SqFt: | $759 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,105 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3103948 |
| Distance: | 591 m |
14035 16b Avenue
| Asking Price: | $1,299,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,593 sqft |
| Price / SqFt: | $816 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,841 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3107780 |
| Distance: | 629 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,316,000 | $127,000 | $1,443,000 | -7.3% |
| 2025 | $1,397,000 | $160,000 | $1,557,000 | -0.6% |
| 2024 | $1,397,000 | $170,000 | $1,567,000 | +0.9% |
| 2023 | $1,375,000 | $178,000 | $1,553,000 | +15.5% |
| 2022 | $1,162,000 | $183,000 | $1,345,000 | +23.8% |
| 2021 | $931,000 | $155,000 | $1,086,000 | +13.2% |
| 2020 | $796,000 | $163,000 | $959,000 | -12.1% |
| 2019 | $911,000 | $180,000 | $1,091,000 | -8.1% |
| 2018 | $1,001,000 | $186,000 | $1,187,000 | +0.5% |
| 2017 | $987,000 | $194,000 | $1,181,000 | - |