




































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,838 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,938 sqft |
| Age | 29 years (1997) |
| Land |
| Land Size | 0.33 ac (14,166 sqft) |
| Land Frontage | 73 ft |
| Land Dimensions | 73 x 147 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 019-180-276 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
1339 132b Street
| Asking Price: | $2,380,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,716 sqft |
| Price / SqFt: | $640 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,506 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3110251 |
| Distance: | 186 m |
13171 15a Avenue
| Asking Price: | $2,598,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,837 sqft |
| Price / SqFt: | $677 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,905 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113702 |
| Distance: | 408 m |
1571 136 Street
| Asking Price: | $2,199,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,229 sqft |
| Price / SqFt: | $520 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,907 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3097929 |
| Distance: | 641 m |
13026 16 Avenue
| Asking Price: | $2,680,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,819 sqft |
| Price / SqFt: | $702 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,052 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3114325 |
| Distance: | 661 m |
13422 20a Avenue
| Sold Price: | $2,659,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,211 sqft |
| Price / SqFt: | $510 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,592 sqft) |
| Days on Market: | 182 |
| MLS® Number: | R3010549 |
| Distance: | 1.3 km |
2072 128 Street
| Sold Price: | $1,792,500 |
| Sold Date: | 2026-Jan-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,916 sqft |
| Price / SqFt: | $458 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,105 sqft) |
| Days on Market: | 102 |
| MLS® Number: | R3050253 |
| Distance: | 1.6 km |
13681 21 Avenue
| Sold Price: | $2,330,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,035 sqft |
| Price / SqFt: | $463 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.35 ac. (15,115 sqft) |
| Days on Market: | 140 |
| MLS® Number: | R3067243 |
| Distance: | 1.6 km |
2233 134 Street
| Sold Price: | $2,088,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,717 sqft |
| Price / SqFt: | $562 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,939 sqft) |
| Days on Market: | 135 |
| MLS® Number: | R3046554 |
| Distance: | 1.7 km |
12851 25 Avenue
| Sold Price: | $1,912,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,944 sqft |
| Price / SqFt: | $485 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,889 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3046099 |
| Distance: | 2.4 km |
2422 125 Street
| Sold Price: | $2,315,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,278 sqft |
| Price / SqFt: | $541 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,319 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3097692 |
| Distance: | 2.6 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,899,000 | $379,000 | $2,278,000 | -10.9% |
| 2025 | $2,084,000 | $474,000 | $2,558,000 | -4.1% |
| 2024 | $2,174,000 | $494,000 | $2,668,000 | +1.4% |
| 2023 | $2,117,000 | $513,000 | $2,630,000 | +11.2% |
| 2022 | $1,854,000 | $512,000 | $2,366,000 | +22.6% |
| 2021 | $1,447,000 | $483,000 | $1,930,000 | +5.8% |
| 2020 | $1,322,000 | $503,000 | $1,825,000 | -4.9% |
| 2019 | $1,401,000 | $519,000 | $1,920,000 | -10.9% |
| 2018 | $1,619,000 | $536,000 | $2,155,000 | +0.8% |
| 2017 | $1,586,000 | $552,000 | $2,138,000 | - |