This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 4,051 sqft |
| Age |
| 2 years (2024) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,238 sqft) |
| Land Frontage | 34.45 ft |
| Land Dimensions | 10.5 x 34.659 m |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 8 |
| PID | 031-319-955 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263106831/83dcefb7.jpeg)
14163 60a Avenue
| Sold Price: | $1,705,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 4,035 sqft |
| Price / SqFt: | $423 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,269 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3085204 |
| Distance: | 12 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263093724/83dcefb7.jpeg)
14177 60a Avenue
| Sold Price: | $1,700,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 4,051 sqft |
| Price / SqFt: | $420 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,238 sqft) |
| Days on Market: | 76 |
| MLS® Number: | R3072097 |
| Distance: | 23 m |
13849 60a Avenue
| Sold Price: | $1,360,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,887 sqft |
| Price / SqFt: | $350 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,723 sqft) |
| Days on Market: | 67 |
| MLS® Number: | R3101856 |
| Distance: | 614 m |
6191 138 Street
| Sold Price: | $1,810,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 4,356 sqft |
| Price / SqFt: | $416 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,115 sqft) |
| Days on Market: | 238 |
| MLS® Number: | R2991550 |
| Distance: | 780 m |
13255 62 Avenue
| Sold Price: | $1,595,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,880 sqft |
| Price / SqFt: | $411 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,938 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3089749 |
| Distance: | 1.8 km |
14785 68a Avenue
| Sold Price: | $1,630,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,861 sqft |
| Price / SqFt: | $422 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,641 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3111616 |
| Distance: | 2.0 km |
13955 60 A Avenue
| Asking Price: | $1,900,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 3,862 sqft |
| Price / SqFt: | $492 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,631 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3109385 |
| Distance: | 410 m |
14490 58 Avenue
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,271 sqft |
| Price / SqFt: | $445 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,906 sqft) |
| Days on Market: | 240 |
| MLS® Number: | R3052984 |
| Distance: | 884 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,044,000 | $703,000 | $1,747,000 | -2.9% |
| 2025 | $1,059,000 | $740,000 | $1,799,000 | +59.6% |
| 2024 | $1,127,000 | $0 | $1,127,000 | -3.8% |
| 2023 | $1,171,000 | $0 | $1,171,000 | +28.1% |
| 2022 | $914,000 | $0 | $914,000 | - |