


































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,397 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,621 sqft |
| Age | 39 years (1987) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,109 sqft) |
| Land Frontage | 61 ft |
| Land Dimensions | 61 x 118 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 000-582-646 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
15324 22 Avenue
| Sold Price: | $1,225,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,562 sqft |
| Price / SqFt: | $784 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,217 sqft) |
| Days on Market: | 183 |
| MLS® Number: | R3038749 |
| Distance: | 2.5 km |
2217 154 Street
| Sold Price: | $1,181,500 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,806 sqft |
| Price / SqFt: | $654 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,241 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3089036 |
| Distance: | 2.6 km |
2080 156a Street
| Sold Price: | $1,210,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,998 sqft |
| Price / SqFt: | $606 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,281 sqft) |
| Days on Market: | 156 |
| MLS® Number: | R3048299 |
| Distance: | 3.2 km |
15930 20 Avenue
| Sold Price: | $885,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,330 sqft |
| Price / SqFt: | $665 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,072 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3083343 |
| Distance: | 3.7 km |
905 Habgood Street
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,744 sqft |
| Price / SqFt: | $631 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,118 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3089771 |
| Distance: | 4.2 km |
832 Stevens Street
| Sold Price: | $1,120,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,648 sqft |
| Price / SqFt: | $680 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,092 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3091562 |
| Distance: | 4.4 km |
14035 16b Avenue
| Asking Price: | $1,299,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,593 sqft |
| Price / SqFt: | $816 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,841 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3107780 |
| Distance: | 714 m |
14434 18 Avenue
| Asking Price: | $1,298,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,988 sqft |
| Price / SqFt: | $653 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,112 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3118717 |
| Distance: | 802 m |
14109 Blackburn Avenue
| Asking Price: | $1,290,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,882 sqft |
| Price / SqFt: | $685 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,983 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3093473 |
| Distance: | 975 m |
14996 Southmere Close
| Asking Price: | $1,088,890 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,301 sqft |
| Price / SqFt: | $837 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,565 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127358 |
| Distance: | 1.8 km |
15428 Madrona Drive
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,523 sqft |
| Price / SqFt: | $853 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,281 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3119958 |
| Distance: | 2.7 km |
15464 Poplar Street
| Asking Price: | $1,300,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,876 sqft |
| Price / SqFt: | $693 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,063 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3125992 |
| Distance: | 2.8 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,261,000 | $89,600 | $1,350,600 | -6.9% |
| 2025 | $1,339,000 | $112,000 | $1,451,000 | -0.5% |
| 2024 | $1,339,000 | $120,000 | $1,459,000 | +1.0% |
| 2023 | $1,317,000 | $128,000 | $1,445,000 | +15.8% |
| 2022 | $1,114,000 | $134,000 | $1,248,000 | +23.8% |
| 2021 | $893,000 | $115,000 | $1,008,000 | +13.8% |
| 2020 | $763,000 | $123,000 | $886,000 | -12.5% |
| 2019 | $874,000 | $138,000 | $1,012,000 | -8.3% |
| 2018 | $960,000 | $144,000 | $1,104,000 | +0.1% |
| 2017 | $946,000 | $157,000 | $1,103,000 | - |