






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,417 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,883 sqft |
| Age | 5 years (2021) |
| Land |
| Land Size | 0.08 ac (3,687 sqft) |
| Land Frontage | 30 ft |
| Land Dimensions | 30 x 123.00 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 031-048-803 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents
14118 60a Avenue
| Sold Price: | $1,437,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,217 sqft |
| Price / SqFt: | $447 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,851 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3078384 |
| Distance: | 385 m |
13596 60 Avenue
| Sold Price: | $1,352,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,925 sqft |
| Price / SqFt: | $462 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,062 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3059941 |
| Distance: | 696 m |
13410 61 Avenue
| Sold Price: | $1,242,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,452 sqft |
| Price / SqFt: | $507 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,110 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3107384 |
| Distance: | 1.1 km |
13532 64 Avenue
| Sold Price: | $1,132,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,570 sqft |
| Price / SqFt: | $440 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,231 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3087167 |
| Distance: | 1.1 km |
14270 65 Avenue
| Sold Price: | $1,310,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,528 sqft |
| Price / SqFt: | $518 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,035 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3061456 |
| Distance: | 1.2 km |
6093 145a Street
| Sold Price: | $1,445,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,161 sqft |
| Price / SqFt: | $457 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,449 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3067709 |
| Distance: | 1.2 km |
5926 139a Street
| Asking Price: | $1,378,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,780 sqft |
| Price / SqFt: | $496 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,255 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3102252 |
| Distance: | 190 m |
6015 138a Street
| Asking Price: | $1,300,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,597 sqft |
| Price / SqFt: | $501 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127389 |
| Distance: | 197 m |
13761 59a Avenue
| Asking Price: | $1,649,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,285 sqft |
| Price / SqFt: | $502 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,105 sqft) |
| Days on Market: | 120 |
| MLS® Number: | R3083784 |
| Distance: | 428 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $971,000 | $432,000 | $1,403,000 | -2.4% |
| 2025 | $985,000 | $452,000 | $1,437,000 | -6.8% |
| 2024 | $1,049,000 | $493,000 | $1,542,000 | -3.2% |
| 2023 | $1,090,000 | $503,000 | $1,593,000 | +15.7% |
| 2022 | $850,000 | $527,000 | $1,377,000 | +119.3% |
| 2021 | $628,000 | $0 | $628,000 | - |