
















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,277 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,755 sqft |
| Age | 52 years (1974) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (8,004 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 133.4 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 006-029-515 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents
13923 77a Avenue
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,245 sqft |
| Price / SqFt: | $490 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,703 sqft) |
| Days on Market: | 177 |
| MLS® Number: | R3013032 |
| Distance: | 75 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263098043/83dcefb7.jpeg)
13517 79a Avenue
| Sold Price: | $1,077,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,392 sqft |
| Price / SqFt: | $450 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.01 ac. (162 sqft) |
| Days on Market: | 132 |
| MLS® Number: | R3076416 |
| Distance: | 869 m |
14118 72 A Avenue
| Sold Price: | $1,275,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,270 sqft |
| Price / SqFt: | $562 |
| Age: | 86 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (11,064 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3080974 |
| Distance: | 1.2 km |
13280 81a Avenue
| Sold Price: | $1,095,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,253 sqft |
| Price / SqFt: | $486 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,899 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3097643 |
| Distance: | 1.4 km |
14737 75 Avenue
| Sold Price: | $1,259,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,907 sqft |
| Price / SqFt: | $433 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,914 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3079517 |
| Distance: | 1.8 km |
8563 145 Street
| Sold Price: | $1,270,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,691 sqft |
| Price / SqFt: | $472 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,584 sqft) |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3046057 |
| Distance: | 2.0 km |
14119 78 Avenue
| Asking Price: | $1,149,800 |
| Listing Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,466 sqft |
| Price / SqFt: | $466 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,198 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3104329 |
| Distance: | 451 m |
8076 139a Street
| Asking Price: | $1,288,890 |
| Listing Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,068 sqft |
| Price / SqFt: | $623 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,706 sqft) |
| Days on Market: | 97 |
| MLS® Number: | R3091392 |
| Distance: | 603 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,287,000 | $34,500 | $1,321,500 | -6.4% |
| 2025 | $1,371,000 | $41,400 | $1,412,400 | -2.1% |
| 2024 | $1,395,000 | $48,200 | $1,443,200 | -3.9% |
| 2023 | $1,451,000 | $50,200 | $1,501,200 | +17.1% |
| 2022 | $1,236,000 | $45,500 | $1,281,500 | +41.4% |
| 2021 | $859,000 | $47,000 | $906,000 | +4.2% |
| 2020 | $829,000 | $40,500 | $869,500 | -0.7% |
| 2019 | $835,000 | $40,200 | $875,200 | +3.8% |
| 2018 | $811,000 | $31,900 | $842,900 | +11.9% |
| 2017 | $720,000 | $33,300 | $753,300 | - |