







This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,433 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,887 sqft |
| Age | 10 years (2016) |
| Land |
| Land Size | 0.11 ac (4,723 sqft) |
| Land Frontage | 39.37 ft |
| Land Dimensions | 39.37 x 87.5 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 7 |
| PID | 029-154-901 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,022,000 | $595,000 | $1,617,000 | -8.3% |
| 2025 | $1,130,000 | $634,000 | $1,764,000 | -2.1% |
| 2024 | $1,134,000 | $668,000 | $1,802,000 | -2.0% |
| 2023 | $1,125,000 | $713,000 | $1,838,000 | +13.0% |
| 2022 | $1,004,000 | $623,000 | $1,627,000 | +28.9% |
| 2021 | $724,000 | $538,000 | $1,262,000 | +6.1% |
| 2020 | $703,000 | $486,000 | $1,189,000 | -0.2% |
| 2019 | $741,000 | $450,000 | $1,191,000 | +8.8% |
| 2018 | $725,000 | $370,000 | $1,095,000 | +12.5% |
| 2017 | $626,000 | $347,000 | $973,000 | - |
5901 141 Street
| Sold Price: | $1,400,100 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,046 sqft |
| Price / SqFt: | $460 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,759 sqft) |
| Days on Market: | 223 |
| MLS® Number: | R3039659 |
| Distance: | 571 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263106831/83dcefb7.jpeg)
14163 60a Avenue
| Sold Price: | $1,705,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 4,035 sqft |
| Price / SqFt: | $423 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,269 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3085204 |
| Distance: | 602 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263094026/83dcefb7.jpeg)
14165 60a Avenue
| Sold Price: | $1,690,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 4,051 sqft |
| Price / SqFt: | $417 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,238 sqft) |
| Days on Market: | 137 |
| MLS® Number: | R3072399 |
| Distance: | 614 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263093724/83dcefb7.jpeg)
14177 60a Avenue
| Sold Price: | $1,700,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 4,051 sqft |
| Price / SqFt: | $420 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,238 sqft) |
| Days on Market: | 76 |
| MLS® Number: | R3072097 |
| Distance: | 636 m |
14239 61b Avenue
| Sold Price: | $1,595,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,558 sqft |
| Price / SqFt: | $448 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,896 sqft) |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3082049 |
| Distance: | 810 m |
13255 62 Avenue
| Sold Price: | $1,595,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,880 sqft |
| Price / SqFt: | $411 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,938 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3089749 |
| Distance: | 1.2 km |
13963 60 Avenue
| Asking Price: | $1,549,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,409 sqft |
| Price / SqFt: | $454 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,684 sqft) |
| Days on Market: | 107 |
| MLS® Number: | R3087898 |
| Distance: | 236 m |
13791 62 Avenue
| Asking Price: | $1,499,900 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,708 sqft |
| Price / SqFt: | $405 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,907 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3125344 |
| Distance: | 318 m |
5921 140b Street
| Asking Price: | $1,600,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,388 sqft |
| Price / SqFt: | $472 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,618 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3126984 |
| Distance: | 499 m |