This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,336 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,795 sqft |
| Age | 40 years (1986) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,358 sqft) |
| Land Frontage | 70 ft |
| Land Dimensions | 70 x 105 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 001-619-217 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents
8842 Lauder Drive
| Sold Price: | $1,135,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,866 sqft |
| Price / SqFt: | $608 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,373 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3085061 |
| Distance: | 353 m |
8836 142a Street
| Sold Price: | $1,215,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,216 sqft |
| Price / SqFt: | $548 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,412 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3109163 |
| Distance: | 1.0 km |
14316 92 Avenue
| Sold Price: | $1,167,500 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,880 sqft |
| Price / SqFt: | $621 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,969 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3103262 |
| Distance: | 1.1 km |
13318 Sutton Place
| Sold Price: | $1,178,500 |
| Sold Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,779 sqft |
| Price / SqFt: | $662 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,533 sqft) |
| Days on Market: | 81 |
| MLS® Number: | R3059635 |
| Distance: | 1.2 km |
8985 145 Street
| Sold Price: | $1,175,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,176 sqft |
| Price / SqFt: | $540 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,198 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3074305 |
| Distance: | 1.5 km |
14437 Chartwell Drive
| Sold Price: | $1,245,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,189 sqft |
| Price / SqFt: | $569 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,224 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3068909 |
| Distance: | 1.5 km |
13854 89a Avenue
| Asking Price: | $1,350,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,588 sqft |
| Price / SqFt: | $850 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,921 sqft) |
| Days on Market: | 215 |
| MLS® Number: | R3061737 |
| Distance: | 210 m |
8947 Ursus Crescent
| Asking Price: | $999,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,925 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,210 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3111033 |
| Distance: | 266 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,240,000 | $65,400 | $1,305,400 | -8.8% |
| 2025 | $1,348,000 | $83,500 | $1,431,500 | +0.4% |
| 2024 | $1,365,000 | $61,000 | $1,426,000 | -5.4% |
| 2023 | $1,440,000 | $67,600 | $1,507,600 | +16.2% |
| 2022 | $1,220,000 | $77,100 | $1,297,100 | +42.7% |
| 2021 | $833,000 | $76,000 | $909,000 | +4.8% |
| 2020 | $797,000 | $70,500 | $867,500 | -2.5% |
| 2019 | $819,000 | $70,300 | $889,300 | +3.9% |
| 2018 | $782,000 | $73,700 | $855,700 | +11.1% |
| 2017 | $677,000 | $93,300 | $770,300 | - |