




















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,166 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,384 sqft |
| Age | 37 years (1989) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,949 sqft) |
| Land Frontage | 76.5 ft |
| Land Dimensions | 76.5 x 104 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 011-166-665 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
1589 Lancaster Street
| Sold Price: | $1,240,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,592 sqft |
| Price / SqFt: | $478 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,198 sqft) |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3064813 |
| Distance: | 690 m |
13028 19a Avenue
| Sold Price: | $1,533,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,693 sqft |
| Price / SqFt: | $415 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,993 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3066085 |
| Distance: | 1.5 km |
12688 18a Avenue
| Sold Price: | $1,590,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,785 sqft |
| Price / SqFt: | $571 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,164 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3095618 |
| Distance: | 1.9 km |
2072 128 Street
| Sold Price: | $1,792,500 |
| Sold Date: | 2026-Jan-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,916 sqft |
| Price / SqFt: | $458 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,105 sqft) |
| Days on Market: | 102 |
| MLS® Number: | R3050253 |
| Distance: | 1.9 km |
1887 144a Street
| Sold Price: | $1,665,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,184 sqft |
| Price / SqFt: | $523 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,504 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3074362 |
| Distance: | 2.0 km |
1711 126 Street
| Sold Price: | $1,775,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,684 sqft |
| Price / SqFt: | $661 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,106 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3070533 |
| Distance: | 2.0 km |
13474 15 Avenue
| Asking Price: | $1,449,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,238 sqft |
| Price / SqFt: | $447 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,308 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3100337 |
| Distance: | 192 m |
13317 15b Avenue
| Asking Price: | $1,288,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,590 sqft |
| Price / SqFt: | $497 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,679 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3090918 |
| Distance: | 590 m |
13181 15 Avenue
| Asking Price: | $1,399,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,911 sqft |
| Price / SqFt: | $481 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,577 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3106179 |
| Distance: | 797 m |
12923 14a Avenue
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,861 sqft |
| Price / SqFt: | $466 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,509 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3117410 |
| Distance: | 1.3 km |
1911 140a Street
| Asking Price: | $1,688,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,613 sqft |
| Price / SqFt: | $646 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,546 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3112090 |
| Distance: | 1.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,509,000 | $293,000 | $1,802,000 | -10.8% |
| 2025 | $1,656,000 | $364,000 | $2,020,000 | -4.3% |
| 2024 | $1,728,000 | $382,000 | $2,110,000 | +1.6% |
| 2023 | $1,682,000 | $394,000 | $2,076,000 | +10.2% |
| 2022 | $1,474,000 | $409,000 | $1,883,000 | +26.8% |
| 2021 | $1,150,000 | $335,000 | $1,485,000 | +6.5% |
| 2020 | $1,050,000 | $345,000 | $1,395,000 | -6.1% |
| 2019 | $1,113,000 | $373,000 | $1,486,000 | -11.0% |
| 2018 | $1,287,000 | $383,000 | $1,670,000 | +1.0% |
| 2017 | $1,260,000 | $394,000 | $1,654,000 | - |