





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,870 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,257 sqft |
| Age | 54 years (1972) |
| Land |
| Land Size | 0.33 ac (14,413 sqft) |
| Land Frontage | 70 ft |
| Land Dimensions | 70 x 200 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 005-563-208 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
13197 Amble Greene Close
| Sold Price: | $1,905,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,798 sqft |
| Price / SqFt: | $681 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,547 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3084342 |
| Distance: | 963 m |
1425 129b Street
| Sold Price: | $1,928,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,526 sqft |
| Price / SqFt: | $763 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (5,005 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3070106 |
| Distance: | 1.1 km |
2104 131b Street
| Sold Price: | $1,950,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,638 sqft |
| Price / SqFt: | $739 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,982 sqft) |
| Days on Market: | 196 |
| MLS® Number: | R3025802 |
| Distance: | 1.6 km |
1711 126 Street
| Sold Price: | $1,775,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,684 sqft |
| Price / SqFt: | $661 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,106 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3070533 |
| Distance: | 1.9 km |
12576 18 Avenue
| Sold Price: | $1,800,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,506 sqft |
| Price / SqFt: | $718 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,100 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3076301 |
| Distance: | 2.0 km |
12432 20 Avenue
| Sold Price: | $1,706,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,654 sqft |
| Price / SqFt: | $643 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,023 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3086099 |
| Distance: | 2.5 km |
13771 Malabar Avenue
| Asking Price: | $1,748,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,194 sqft |
| Price / SqFt: | $797 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,799 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122557 |
| Distance: | 567 m |
1833 133a Street
| Asking Price: | $2,000,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,539 sqft |
| Price / SqFt: | $788 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (14,113 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3095109 |
| Distance: | 952 m |
1884 139a Street
| Asking Price: | $2,149,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,280 sqft |
| Price / SqFt: | $943 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,081 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3111915 |
| Distance: | 1.3 km |
12816 13 Avenue
| Asking Price: | $2,598,000 |
| Listing Date: | 2025-Jan-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,866 sqft |
| Price / SqFt: | $1,392 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (14,135 sqft) |
| Days on Market: | 490 |
| MLS® Number: | R2958997 |
| Distance: | 1.4 km |
14310 Sunset Drive
| Asking Price: | $2,800,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,609 sqft |
| Price / SqFt: | $1,073 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,954 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3103722 |
| Distance: | 1.6 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,254,000 | $77,300 | $2,331,300 | -9.2% |
| 2025 | $2,474,000 | $94,300 | $2,568,300 | -4.1% |
| 2024 | $2,581,000 | $95,900 | $2,676,900 | -20.9% |
| 2023 | $3,287,000 | $95,900 | $3,382,900 | +13.6% |
| 2022 | $2,879,000 | $97,900 | $2,976,900 | +28.1% |
| 2021 | $2,247,000 | $77,700 | $2,324,700 | +9.1% |
| 2020 | $2,052,000 | $79,600 | $2,131,600 | -5.8% |
| 2019 | $2,175,000 | $87,200 | $2,262,200 | -13.2% |
| 2018 | $2,514,000 | $91,300 | $2,605,300 | +36.7% |
| 2017 | $1,811,000 | $95,500 | $1,906,500 | - |