This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,566 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,675 sqft |
| Age | 36 years (1990) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,192 sqft) |
| Land Frontage | 62 ft |
| Land Dimensions | 62 x 103 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 012-811-823 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents
13583 89 Avenue
| Sold Price: | $1,538,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,674 sqft |
| Price / SqFt: | $419 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,818 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3069267 |
| Distance: | 569 m |
8412 134b Street
| Sold Price: | $1,365,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,862 sqft |
| Price / SqFt: | $477 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,147 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3088403 |
| Distance: | 1.0 km |
12460 90a Avenue
| Sold Price: | $1,435,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,039 sqft |
| Price / SqFt: | $355 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,145 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3086682 |
| Distance: | 1.7 km |
9915 132 Street
| Sold Price: | $1,415,600 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,892 sqft |
| Price / SqFt: | $489 |
| Age: | 89 years |
| Land Size: | 0.34 ac. (14,988 sqft) |
| Days on Market: | 284 |
| MLS® Number: | R3026051 |
| Distance: | 2.1 km |
14336 90a Avenue
| Sold Price: | $1,577,500 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,363 sqft |
| Price / SqFt: | $469 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,325 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3072123 |
| Distance: | 2.1 km |
8782 143a Street
| Sold Price: | $1,570,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,472 sqft |
| Price / SqFt: | $452 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,105 sqft) |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3067040 |
| Distance: | 2.1 km |
8874 132 Street
| Asking Price: | $1,450,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,850 sqft |
| Price / SqFt: | $377 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,113 sqft) |
| Days on Market: | 104 |
| MLS® Number: | R3089587 |
| Distance: | 180 m |
13346 92 Avenue
| Asking Price: | $1,325,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,069 sqft |
| Price / SqFt: | $432 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,293 sqft) |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3101377 |
| Distance: | 613 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,215,000 | $171,000 | $1,386,000 | -6.7% |
| 2025 | $1,309,000 | $176,000 | $1,485,000 | -7.4% |
| 2024 | $1,421,000 | $182,000 | $1,603,000 | -0.9% |
| 2023 | $1,422,000 | $196,000 | $1,618,000 | +14.8% |
| 2022 | $1,239,000 | $170,000 | $1,409,000 | +40.8% |
| 2021 | $861,000 | $140,000 | $1,001,000 | +5.0% |
| 2020 | $784,000 | $169,000 | $953,000 | -5.6% |
| 2019 | $859,000 | $150,000 | $1,009,000 | +3.1% |
| 2018 | $793,000 | $186,000 | $979,000 | +6.9% |
| 2017 | $722,000 | $194,000 | $916,000 | - |