
























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,083 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,387 sqft |
| Age | 38 years (1988) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | Ground Level Unit |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 011-591-919 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents
#228 7156 121 Street
| Sold Price: | $522,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | $369 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,396 sqft |
| Price / SqFt: | $374 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 133 |
| MLS® Number: | R3069644 |
| Distance: | 0 m |
#53 12110 75a Avenue
| Sold Price: | $645,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | $341 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,391 sqft |
| Price / SqFt: | $464 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3115033 |
| Distance: | 650 m |
#75 6533 121 Street
| Sold Price: | $647,500 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | $335 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,288 sqft |
| Price / SqFt: | $503 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3083329 |
| Distance: | 1.3 km |
#55 12677 63 Avenue
| Sold Price: | $660,000 |
| Sold Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | $312 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,330 sqft |
| Price / SqFt: | $496 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3108117 |
| Distance: | 2.0 km |
#114 6841 138 Street
| Sold Price: | $566,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $397 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,335 sqft |
| Price / SqFt: | $424 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3107345 |
| Distance: | 3.2 km |
#131 13710 67 Avenue
| Sold Price: | $550,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | $270 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,148 sqft |
| Price / SqFt: | $479 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3117668 |
| Distance: | 3.4 km |
#204 7156 121 Street
| Asking Price: | $569,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $371 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,435 sqft |
| Price / SqFt: | $397 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119006 |
| Distance: | 0 m |
#213 7156 121 Street
| Asking Price: | $579,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | $415 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,623 sqft |
| Price / SqFt: | $357 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113164 |
| Distance: | 0 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $441,000 | $102,000 | $543,000 | -1.6% |
| 2025 | $448,000 | $104,000 | $552,000 | +8.7% |
| 2024 | $412,000 | $95,800 | $507,800 | -3.3% |
| 2023 | $426,000 | $99,000 | $525,000 | +10.1% |
| 2022 | $352,000 | $125,000 | $477,000 | +25.6% |
| 2021 | $0 | $379,700 | $379,700 | +2.1% |
| 2020 | $270,000 | $102,000 | $372,000 | - |
| 2019 | $267,000 | $105,000 | $372,000 | +8.8% |
| 2018 | $236,000 | $106,000 | $342,000 | +22.1% |
| 2017 | $168,000 | $112,000 | $280,000 | - |