







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,348 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,647 sqft |
| Age | 4 years (2022) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 031-527-345 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents
#128 15235 Sitka Drive
| Sold Price: | $775,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | $502 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,549 sqft |
| Price / SqFt: | $500 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3107269 |
| Distance: | 0 m |
#152 15235 Sitka Drive
| Sold Price: | $738,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-03 |
| Maint. Fee: | $419 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,257 sqft |
| Price / SqFt: | $587 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3048833 |
| Distance: | 0 m |
#78 15235 Sitka Drive
| Sold Price: | $800,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-07 |
| Maint. Fee: | $491 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,452 sqft |
| Price / SqFt: | $551 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3053853 |
| Distance: | 0 m |
#120 15235 Sitka Drive
| Sold Price: | $715,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-30 |
| Maint. Fee: | $397 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,296 sqft |
| Price / SqFt: | $552 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3066934 |
| Distance: | 0 m |
#30 7979 152 Street
| Sold Price: | $849,900 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $308 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,350 sqft |
| Price / SqFt: | $630 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3115501 |
| Distance: | 292 m |
#75 15255 Sitka Drive
| Sold Price: | $880,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | $478 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,593 sqft |
| Price / SqFt: | $552 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 141 |
| MLS® Number: | R3026611 |
| Distance: | 317 m |
#109 15235 Sitka Drive
| Asking Price: | $799,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | $397 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,325 sqft |
| Price / SqFt: | $603 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 140 |
| MLS® Number: | R3075648 |
| Distance: | 0 m |
#58 15255 Sitka Drive
| Asking Price: | $888,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-06 |
| Maint. Fee: | $421 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,517 sqft |
| Price / SqFt: | $585 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3108149 |
| Distance: | 317 m |
#81 15255 Sitka Drive
| Asking Price: | $889,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $478 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,643 sqft |
| Price / SqFt: | $541 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113703 |
| Distance: | 317 m |
#19 8338 158 Street
| Asking Price: | $724,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | $338 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,414 sqft |
| Price / SqFt: | $513 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 113 |
| MLS® Number: | R3085656 |
| Distance: | 1.4 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $558,000 | $230,000 | $788,000 | -12.5% |
| 2025 | $638,000 | $263,000 | $901,000 | -1.4% |
| 2024 | $647,000 | $267,000 | $914,000 | +13.7% |
| 2023 | $569,000 | $235,000 | $804,000 | +13.1% |
| 2022 | $504,000 | $207,000 | $711,000 | - |