































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,917 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,406 sqft |
| Age | 6 years (2020) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 031-044-638 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
#9 2328 167a Street
| Sold Price: | $846,500 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $338 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,406 sqft |
| Price / SqFt: | $602 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3093429 |
| Distance: | 0 m |
#82 16678 25 Avenue
| Sold Price: | $785,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | $290 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,432 sqft |
| Price / SqFt: | $548 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3068737 |
| Distance: | 399 m |
#31 2350 165 Street
| Sold Price: | $761,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | $240 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,238 sqft |
| Price / SqFt: | $615 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3065225 |
| Distance: | 462 m |
#27 16685 25 Avenue
| Sold Price: | $847,500 |
| Sold Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | $378 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,612 sqft |
| Price / SqFt: | $526 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3068558 |
| Distance: | 474 m |
#72 16685 25 Avenue
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $384 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,572 sqft |
| Price / SqFt: | $496 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3104476 |
| Distance: | 474 m |
#20 16565 24a Avenue
| Sold Price: | $997,500 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | $373 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,680 sqft |
| Price / SqFt: | $594 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3067737 |
| Distance: | 510 m |
#14 2328 167a Street
| Asking Price: | $919,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | $338 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,417 sqft |
| Price / SqFt: | $649 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.03 ac. (1,417 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3103080 |
| Distance: | 0 m |
#5 16760 25 Avenue
| Asking Price: | $999,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | $403 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,688 sqft |
| Price / SqFt: | $592 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3090494 |
| Distance: | 311 m |
#13 16760 25 Avenue
| Asking Price: | $949,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | $443 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,703 sqft |
| Price / SqFt: | $557 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 hours |
| MLS® Number: | R3127944 |
| Distance: | 311 m |
#3 16760 25 Avenue
| Asking Price: | $999,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,675 sqft |
| Price / SqFt: | $596 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3117638 |
| Distance: | 311 m |
#2 16760 25 Avenue
| Asking Price: | $999,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | $411 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,675 sqft |
| Price / SqFt: | $596 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 135 |
| MLS® Number: | R3078642 |
| Distance: | 311 m |
#56 16678 25 Avenue
| Asking Price: | $996,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | $400 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,683 sqft |
| Price / SqFt: | $592 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3115587 |
| Distance: | 399 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $693,000 | $197,000 | $890,000 | -5.9% |
| 2025 | $737,000 | $209,000 | $946,000 | -0.5% |
| 2024 | $741,000 | $210,000 | $951,000 | -2.4% |
| 2023 | $759,000 | $215,000 | $974,000 | +10.2% |
| 2022 | $655,000 | $229,000 | $884,000 | +15.9% |
| 2021 | $0 | $763,000 | $763,000 | - |