

































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,201 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,475 sqft |
| Age | 16 years (2010) |
| Land |
| Land Size | 0.06 ac (2,713 sqft) |
| Land Frontage | 29.85 ft |
| Land Dimensions | 29.85 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 028-041-551 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents
5911 131a Street
| Sold Price: | $1,330,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,484 sqft |
| Price / SqFt: | $535 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,731 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3058652 |
| Distance: | 475 m |
5883 131a Street
| Sold Price: | $1,155,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,644 sqft |
| Price / SqFt: | $437 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,739 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3110296 |
| Distance: | 498 m |
6112 132 Street
| Sold Price: | $1,120,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,270 sqft |
| Price / SqFt: | $493 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,505 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3094003 |
| Distance: | 638 m |
13330 59b Avenue
| Sold Price: | $1,245,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,060 sqft |
| Price / SqFt: | $604 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,221 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3076329 |
| Distance: | 805 m |
13410 61 Avenue
| Sold Price: | $1,242,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,452 sqft |
| Price / SqFt: | $507 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,110 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3107384 |
| Distance: | 988 m |
6478 130 Street
| Sold Price: | $1,380,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,497 sqft |
| Price / SqFt: | $553 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,197 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3073233 |
| Distance: | 1.0 km |
12991 59 Avenue
| Asking Price: | $1,195,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,070 sqft |
| Price / SqFt: | $577 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,381 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3109737 |
| Distance: | 186 m |
13032 61 Avenue
| Asking Price: | $1,400,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,379 sqft |
| Price / SqFt: | $588 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,105 sqft) |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3101678 |
| Distance: | 261 m |
6045 131 Street
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2025-Aug-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,600 sqft |
| Price / SqFt: | $577 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,028 sqft) |
| Days on Market: | 293 |
| MLS® Number: | R3034817 |
| Distance: | 387 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $871,000 | $401,000 | $1,272,000 | -7.0% |
| 2025 | $971,000 | $397,000 | $1,368,000 | +0.7% |
| 2024 | $962,000 | $397,000 | $1,359,000 | -4.2% |
| 2023 | $1,012,000 | $407,000 | $1,419,000 | +11.1% |
| 2022 | $868,000 | $409,000 | $1,277,000 | +31.5% |
| 2021 | $667,000 | $304,000 | $971,000 | +8.4% |
| 2020 | $601,000 | $295,000 | $896,000 | -5.2% |
| 2019 | $640,000 | $305,000 | $945,000 | +8.0% |
| 2018 | $563,000 | $312,000 | $875,000 | +19.5% |
| 2017 | $428,000 | $304,000 | $732,000 | - |