






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,287 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,529 sqft |
| Age | 40 years (1986) |
| Land |
| Land Size | 0.08 ac (3,587 sqft) |
| Land Frontage | 28 ft |
| Land Dimensions | 28 x 85 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 000-810-304 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents
7269 129b Street
| Sold Price: | $830,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,157 sqft |
| Price / SqFt: | $717 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,555 sqft) |
| Days on Market: | 106 |
| MLS® Number: | R3057433 |
| Distance: | 237 m |
12960 74 Avenue
| Sold Price: | $998,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,840 sqft |
| Price / SqFt: | $542 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,346 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3066772 |
| Distance: | 394 m |
7387 131a Street
| Sold Price: | $950,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,202 sqft |
| Price / SqFt: | $790 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,332 sqft) |
| Days on Market: | 181 |
| MLS® Number: | R3039173 |
| Distance: | 664 m |
6738 128b Street
| Sold Price: | $825,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,859 sqft |
| Price / SqFt: | $444 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,208 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3089533 |
| Distance: | 1.0 km |
6735 133 Street
| Sold Price: | $935,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,804 sqft |
| Price / SqFt: | $518 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,310 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3096492 |
| Distance: | 1.4 km |
6601 134 Street
| Sold Price: | $865,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,485 sqft |
| Price / SqFt: | $582 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,936 sqft) |
| Days on Market: | 101 |
| MLS® Number: | R3056870 |
| Distance: | 1.7 km |
7675 125 Street
| Asking Price: | $999,900 |
| Listing Date: | 2025-Sep-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,623 sqft |
| Price / SqFt: | $616 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,205 sqft) |
| Days on Market: | 247 |
| MLS® Number: | R3050890 |
| Distance: | 1.2 km |
6653 130a Street
| Asking Price: | $1,049,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,501 sqft |
| Price / SqFt: | $699 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,943 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3103389 |
| Distance: | 1.3 km |
6578 130a Street
| Asking Price: | $1,065,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,745 sqft |
| Price / SqFt: | $610 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,034 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114901 |
| Distance: | 1.4 km |
6632 Baker Road
| Asking Price: | $1,050,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,700 sqft |
| Price / SqFt: | $618 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,000 sqft) |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3100217 |
| Distance: | 2.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $932,000 | $34,500 | $966,500 | -11.7% |
| 2025 | $1,052,000 | $42,000 | $1,094,000 | -1.8% |
| 2024 | $1,062,000 | $51,500 | $1,113,500 | -5.6% |
| 2023 | $1,124,000 | $55,800 | $1,179,800 | +16.1% |
| 2022 | $962,000 | $54,100 | $1,016,100 | +33.6% |
| 2021 | $703,000 | $57,700 | $760,700 | +7.2% |
| 2020 | $647,000 | $62,300 | $709,300 | -12.0% |
| 2019 | $754,000 | $52,400 | $806,400 | +18.1% |
| 2018 | $622,000 | $60,700 | $682,700 | +8.3% |
| 2017 | $567,000 | $63,400 | $630,400 | - |