






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,821 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,353 sqft |
| Age | 43 years (1983) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,488 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 124 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 002-250-276 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,412,000 | $44,400 | $1,456,400 | -8.3% |
| 2025 | $1,531,000 | $56,400 | $1,587,400 | -2.2% |
| 2024 | $1,542,000 | $81,100 | $1,623,100 | -1.3% |
| 2023 | $1,558,000 | $86,600 | $1,644,600 | +15.0% |
| 2022 | $1,342,000 | $87,900 | $1,429,900 | +26.2% |
| 2021 | $1,055,000 | $77,900 | $1,132,900 | +5.3% |
| 2020 | $1,003,000 | $72,400 | $1,075,400 | -10.6% |
| 2019 | $1,124,000 | $78,300 | $1,202,300 | -7.3% |
| 2018 | $1,206,000 | $90,900 | $1,296,900 | +1.7% |
| 2017 | $1,180,000 | $95,400 | $1,275,400 | - |
2660 127 Street
| Sold Price: | $1,485,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,050 sqft |
| Price / SqFt: | $724 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,524 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3094433 |
| Distance: | 188 m |
12682 26 Avenue
| Sold Price: | $1,555,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,494 sqft |
| Price / SqFt: | $623 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,454 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3069167 |
| Distance: | 362 m |
12616 26a Avenue
| Sold Price: | $1,494,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,200 sqft |
| Price / SqFt: | $679 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,104 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3089524 |
| Distance: | 366 m |
12318 Sullivan Street
| Sold Price: | $1,800,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,471 sqft |
| Price / SqFt: | $728 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,904 sqft) |
| Days on Market: | 120 |
| MLS® Number: | R3044959 |
| Distance: | 905 m |
12337 Seacrest Drive
| Sold Price: | $1,625,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,652 sqft |
| Price / SqFt: | $613 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,196 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3097693 |
| Distance: | 1.0 km |
3099 McBride Avenue
| Sold Price: | $1,740,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,693 sqft |
| Price / SqFt: | $646 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,048 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3097478 |
| Distance: | 1.3 km |
2673 128 Street
| Asking Price: | $1,675,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,809 sqft |
| Price / SqFt: | $596 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,610 sqft) |
| Days on Market: | 110 |
| MLS® Number: | R3087405 |
| Distance: | 127 m |
12690 26 Avenue
| Asking Price: | $1,518,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,927 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,439 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3116429 |
| Distance: | 354 m |
12665 24a Avenue
| Asking Price: | $1,626,800 |
| Listing Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,880 sqft |
| Price / SqFt: | $865 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,356 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3098831 |
| Distance: | 596 m |
2434 127 Street
| Asking Price: | $1,949,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,502 sqft |
| Price / SqFt: | $779 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,542 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3107251 |
| Distance: | 636 m |
2842 Bayview Street
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,898 sqft |
| Price / SqFt: | $655 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,897 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3106772 |
| Distance: | 657 m |