





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,379 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,949 sqft |
| Age | 56 years (1970) |
| Land |
| Land Size | 0.50 ac (21,736 sqft) |
| Land Frontage | 87.64 ft |
| Land Dimensions | 87.64 x 246.95 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 009-296-590 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,936,000 | $42,300 | $1,978,300 | -5.3% |
| 2025 | $2,038,000 | $50,600 | $2,088,600 | +3.9% |
| 2024 | $1,941,000 | $68,800 | $2,009,800 | -11.8% |
| 2023 | $2,210,000 | $69,800 | $2,279,800 | +20.6% |
| 2022 | $1,822,000 | $67,800 | $1,889,800 | +28.2% |
| 2021 | $1,418,000 | $56,300 | $1,474,300 | +2.2% |
| 2020 | $1,394,000 | $49,200 | $1,443,200 | -5.1% |
| 2019 | $1,471,000 | $49,600 | $1,520,600 | -12.2% |
| 2018 | $1,676,000 | $55,400 | $1,731,400 | +3.0% |
| 2017 | $1,625,000 | $56,700 | $1,681,700 | - |
2052 128a Street
| Sold Price: | $1,990,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,659 sqft |
| Price / SqFt: | $544 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,102 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3095134 |
| Distance: | 571 m |
2235 Harbourgreene Drive
| Sold Price: | $2,350,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,783 sqft |
| Price / SqFt: | $844 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,017 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3083138 |
| Distance: | 727 m |
12432 20 Avenue
| Sold Price: | $1,706,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,654 sqft |
| Price / SqFt: | $643 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,023 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3086099 |
| Distance: | 746 m |
1908 Ocean Wind Drive
| Sold Price: | $1,720,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,840 sqft |
| Price / SqFt: | $606 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,304 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3115972 |
| Distance: | 821 m |
12337 Seacrest Drive
| Sold Price: | $1,625,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,652 sqft |
| Price / SqFt: | $613 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,196 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3097693 |
| Distance: | 899 m |
12751 27a Avenue
| Sold Price: | $1,650,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,353 sqft |
| Price / SqFt: | $701 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,488 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3101631 |
| Distance: | 980 m |
2434 127 Street
| Asking Price: | $1,949,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,502 sqft |
| Price / SqFt: | $779 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,542 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3107251 |
| Distance: | 344 m |
12411 Ocean Breeze Place
| Asking Price: | $1,839,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,535 sqft |
| Price / SqFt: | $725 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,676 sqft) |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3092567 |
| Distance: | 627 m |
2110 Indian Fort Drive
| Asking Price: | $2,230,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,140 sqft |
| Price / SqFt: | $710 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,483 sqft) |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3095071 |
| Distance: | 751 m |
1959 Ocean Wind Drive
| Asking Price: | $1,797,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,256 sqft |
| Price / SqFt: | $552 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,108 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3117052 |
| Distance: | 822 m |
2673 128 Street
| Asking Price: | $1,675,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,809 sqft |
| Price / SqFt: | $596 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,610 sqft) |
| Days on Market: | 110 |
| MLS® Number: | R3087405 |
| Distance: | 883 m |