





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,613 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,351 sqft |
| Age | 38 years (1988) |
| Land |
| Land Size | 0.11 ac (5,000 sqft) |
| Land Frontage | 50 ft |
| Land Dimensions | 50 x 100 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Reverse 2 Storey |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 000-850-748 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,263,000 | $416,000 | $1,679,000 | +9.2% |
| 2025 | $1,386,000 | $152,000 | $1,538,000 | -4.5% |
| 2024 | $1,446,000 | $165,000 | $1,611,000 | +1.7% |
| 2023 | $1,408,000 | $176,000 | $1,584,000 | +11.8% |
| 2022 | $1,233,000 | $184,000 | $1,417,000 | +26.9% |
| 2021 | $963,000 | $154,000 | $1,117,000 | +7.4% |
| 2020 | $879,000 | $161,000 | $1,040,000 | -6.5% |
| 2019 | $932,000 | $180,000 | $1,112,000 | -12.2% |
| 2018 | $1,077,000 | $189,000 | $1,266,000 | +1.0% |
| 2017 | $1,055,000 | $198,000 | $1,253,000 | - |
12652 16 Avenue
| Sold Price: | $1,525,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,313 sqft |
| Price / SqFt: | $659 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (5,000 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3103786 |
| Distance: | 242 m |
1421 129a Street
| Sold Price: | $1,220,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,052 sqft |
| Price / SqFt: | $595 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (5,000 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3073165 |
| Distance: | 492 m |
1711 126 Street
| Sold Price: | $1,775,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,684 sqft |
| Price / SqFt: | $661 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,106 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3070533 |
| Distance: | 492 m |
1425 129b Street
| Sold Price: | $1,928,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,526 sqft |
| Price / SqFt: | $763 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (5,005 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3070106 |
| Distance: | 571 m |
12576 18 Avenue
| Sold Price: | $1,800,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,506 sqft |
| Price / SqFt: | $718 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,100 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3076301 |
| Distance: | 655 m |
12688 18a Avenue
| Sold Price: | $1,590,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,785 sqft |
| Price / SqFt: | $571 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,164 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3095618 |
| Distance: | 746 m |
1542 128 Street
| Asking Price: | $1,610,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,815 sqft |
| Price / SqFt: | $572 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,193 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115470 |
| Distance: | 330 m |
1830 126 Street
| Asking Price: | $1,849,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,415 sqft |
| Price / SqFt: | $766 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,899 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3116631 |
| Distance: | 722 m |
12710 19 Avenue
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,780 sqft |
| Price / SqFt: | $539 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,168 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120381 |
| Distance: | 841 m |
13015 Summerhill Crescent
| Asking Price: | $1,549,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,133 sqft |
| Price / SqFt: | $726 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,104 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3100555 |
| Distance: | 842 m |
1960 128 Street
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,498 sqft |
| Price / SqFt: | $640 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,104 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3111136 |
| Distance: | 1.0 km |
1911 131 Street
| Asking Price: | $1,685,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,705 sqft |
| Price / SqFt: | $623 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,958 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3098958 |
| Distance: | 1.2 km |