This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,012 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,234 sqft |
| Age | 56 years (1970) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,522 sqft) |
| Land Frontage | 72 ft |
| Land Dimensions | 72 x 105 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 000-489-247 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Surrey Agents
10098 Park Drive
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,695 sqft |
| Price / SqFt: | $619 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,422 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3066861 |
| Distance: | 402 m |
9865 128a Street
| Sold Price: | $1,120,000 |
| Sold Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,400 sqft |
| Price / SqFt: | $467 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,191 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3106750 |
| Distance: | 625 m |
10259 124a Street
| Sold Price: | $885,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 2,200 sqft |
| Price / SqFt: | $402 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,810 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3113407 |
| Distance: | 741 m |
12895 98a Avenue
| Sold Price: | $1,115,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,227 sqft |
| Price / SqFt: | $501 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,173 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3078628 |
| Distance: | 757 m |
12788 102 Avenue
| Sold Price: | $900,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,224 sqft |
| Price / SqFt: | $405 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,569 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3092491 |
| Distance: | 760 m |
12981 100a Avenue
| Sold Price: | $1,025,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,000 sqft |
| Price / SqFt: | $513 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,260 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3090531 |
| Distance: | 994 m |
12677 98 Avenue
| Asking Price: | $1,199,900 |
| Listing Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,924 sqft |
| Price / SqFt: | $624 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,278 sqft) |
| Days on Market: | 113 |
| MLS® Number: | R3086136 |
| Distance: | 352 m |
9974 127b Street
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,806 sqft |
| Price / SqFt: | $609 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,700 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3112931 |
| Distance: | 508 m |
12234 99a Avenue
| Asking Price: | $1,095,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,016 sqft |
| Price / SqFt: | $543 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123150 |
| Distance: | 593 m |
10122 127b Street
| Asking Price: | $1,125,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,507 sqft |
| Price / SqFt: | $449 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,392 sqft) |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3092444 |
| Distance: | 688 m |
10055 122 Street
| Asking Price: | $1,108,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,625 sqft |
| Price / SqFt: | $422 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,560 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3109293 |
| Distance: | 721 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,238,000 | $26,700 | $1,264,700 | -6.5% |
| 2025 | $1,320,000 | $33,000 | $1,353,000 | +0.0% |
| 2024 | $1,316,000 | $36,600 | $1,352,600 | -1.5% |
| 2023 | $1,336,000 | $36,600 | $1,372,600 | +13.3% |
| 2022 | $1,174,000 | $37,000 | $1,211,000 | +36.4% |
| 2021 | $844,000 | $44,000 | $888,000 | +8.3% |
| 2020 | $784,000 | $36,300 | $820,300 | -4.6% |
| 2019 | $821,000 | $38,800 | $859,800 | +4.3% |
| 2018 | $785,000 | $39,700 | $824,700 | +7.1% |
| 2017 | $729,000 | $40,700 | $769,700 | - |