





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,592 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,044 sqft |
| Age | 32 years (1994) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 018-772-005 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $483,000 | $140,000 | $623,000 | -3.1% |
| 2025 | $499,000 | $144,000 | $643,000 | -0.6% |
| 2024 | $502,000 | $145,000 | $647,000 | +3.9% |
| 2023 | $483,000 | $140,000 | $623,000 | +21.9% |
| 2022 | $379,000 | $132,000 | $511,000 | +10.8% |
| 2021 | $0 | $461,000 | $461,000 | +0.2% |
| 2020 | $341,000 | $119,000 | $460,000 | -8.2% |
| 2019 | $382,000 | $119,000 | $501,000 | +13.6% |
| 2018 | $324,000 | $117,000 | $441,000 | +35.7% |
| 2017 | $205,000 | $120,000 | $325,000 | - |
#207 2229 152 Street
| Sold Price: | $425,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | $457 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 892 sqft |
| Price / SqFt: | $476 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3066626 |
| Distance: | 73 m |
#107 2167 152 Street
| Sold Price: | $608,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | $469 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,036 sqft |
| Price / SqFt: | $587 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3093792 |
| Distance: | 103 m |
#111 15272 20 Avenue
| Sold Price: | $500,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | $441 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,059 sqft |
| Price / SqFt: | $472 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3087328 |
| Distance: | 552 m |
#305 15313 19 Avenue
| Sold Price: | $520,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | $558 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,129 sqft |
| Price / SqFt: | $461 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3072132 |
| Distance: | 653 m |
##116 15275 19 Avenue
| Sold Price: | $565,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | $558 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,300 sqft |
| Price / SqFt: | $435 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 89 |
| MLS® Number: | R3046904 |
| Distance: | 653 m |
#112 15275 19 Avenue
| Sold Price: | $524,050 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | $553 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,301 sqft |
| Price / SqFt: | $403 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3082934 |
| Distance: | 653 m |
#310 15188 22 Avenue
| Asking Price: | $585,500 |
| Listing Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | $464 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,016 sqft |
| Price / SqFt: | $576 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3090668 |
| Distance: | 103 m |
#203 15272 20 Avenue
| Asking Price: | $489,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | $477 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,148 sqft |
| Price / SqFt: | $426 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3104551 |
| Distance: | 552 m |
#209 15272 20 Avenue
| Asking Price: | $529,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | $477 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,137 sqft |
| Price / SqFt: | $465 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 103 |
| MLS® Number: | R3089610 |
| Distance: | 552 m |