






























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,303 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 5,877 sqft |
| Age | 1 year (2025) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (6,976 sqft) |
| Land Frontage | 50 ft |
| Land Dimensions | 50 x 139.53 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 9 |
| Bathrooms | 9 |
| PID | 031-445-659 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Surrey Agents
10133 172a Street
| Asking Price: | $2,798,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 9 |
| Floor Area: | 5,885 sqft |
| Price / SqFt: | $475 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,976 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120047 |
| Distance: | 17 m |
10116 172a Street
| Asking Price: | $2,698,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 9 |
| Floor Area: | 5,744 sqft |
| Price / SqFt: | $470 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,832 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3100141 |
| Distance: | 77 m |
9755 177b Street
| Asking Price: | $2,249,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 5,686 sqft |
| Price / SqFt: | $396 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,516 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3106210 |
| Distance: | 1.3 km |
16111 108 Avenue
| Asking Price: | $2,999,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 6,249 sqft |
| Price / SqFt: | $480 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,170 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3117362 |
| Distance: | 2.7 km |
16466 87a Avenue
| Asking Price: | $2,299,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 4,663 sqft |
| Price / SqFt: | $493 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,436 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3119997 |
| Distance: | 3.2 km |
10027 173a Street
| Sold Price: | $2,038,090 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 9 |
| Floor Area: | 5,911 sqft |
| Price / SqFt: | $345 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,408 sqft) |
| Days on Market: | 195 |
| MLS® Number: | R3046642 |
| Distance: | 273 m |
10033 173a Street
| Sold Price: | $1,928,570 |
| Sold Date: | 2026-Jan-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 9 |
| Floor Area: | 4,951 sqft |
| Price / SqFt: | $390 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,381 sqft) |
| Days on Market: | 174 |
| MLS® Number: | R3028826 |
| Distance: | 285 m |
16838 106 Avenue
| Sold Price: | $2,925,520 |
| Sold Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 10 |
| Bathrooms: | 10 |
| Floor Area: | 6,618 sqft |
| Price / SqFt: | $442 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,934 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3069004 |
| Distance: | 1.2 km |
16095 102a Avenue
| Sold Price: | $2,320,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 9 |
| Floor Area: | 5,703 sqft |
| Price / SqFt: | $407 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,682 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3099764 |
| Distance: | 2.3 km |
8473 171 Street
| Sold Price: | $2,150,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 5,208 sqft |
| Price / SqFt: | $413 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,486 sqft) |
| Days on Market: | 96 |
| MLS® Number: | R3049861 |
| Distance: | 3.3 km |
7814 167a Street
| Sold Price: | $2,482,500 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 5,347 sqft |
| Price / SqFt: | $464 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,103 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3078289 |
| Distance: | 4.8 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,319,000 | $1,215,000 | $2,534,000 | +24.0% |
| 2025 | $1,378,000 | $666,000 | $2,044,000 | +39.5% |
| 2024 | $1,435,000 | $30,200 | $1,465,200 | +5.9% |
| 2023 | $1,383,000 | $0 | $1,383,000 | +22.4% |
| 2022 | $1,130,000 | $0 | $1,130,000 | - |