
























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 2,168 sqft |
| Age |
| Newly Built |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 800-186-214 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Squamish Agents
41175 Tabletop Lane
| Sold Price: | $1,378,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | $464 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,168 sqft |
| Price / SqFt: | $636 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3086200 |
| Distance: | 1 m |
#3 1233 Main Street
| Sold Price: | $1,041,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | $538 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,847 sqft |
| Price / SqFt: | $564 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3057278 |
| Distance: | 416 m |
37995 Helm Way
| Sold Price: | $1,261,600 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | $423 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,793 sqft |
| Price / SqFt: | $704 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3097849 |
| Distance: | 661 m |
38035 Helm Way
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | $423 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,792 sqft |
| Price / SqFt: | $781 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3086229 |
| Distance: | 661 m |
#4 38447 Buckley Avenue
| Sold Price: | $1,185,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | $388 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,634 sqft |
| Price / SqFt: | $725 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3070757 |
| Distance: | 703 m |
38891 Garibaldi Avenue
| Sold Price: | $1,399,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,389 sqft |
| Price / SqFt: | $586 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,841 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3101792 |
| Distance: | 1.4 km |
1162 Village Green Way
| Asking Price: | $1,249,000 |
| Listing Date: | 2026-May-23 |
| Maint. Fee: | $594 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,366 sqft |
| Price / SqFt: | $528 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3127198 |
| Distance: | 190 m |
38015 Fairwater Place
| Asking Price: | $1,180,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | $385 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,641 sqft |
| Price / SqFt: | $719 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3095352 |
| Distance: | 661 m |
37981 Helm Way
| Asking Price: | $1,288,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | $423 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,800 sqft |
| Price / SqFt: | $716 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 106 |
| MLS® Number: | R3088582 |
| Distance: | 661 m |
Assessment and tax information is not available for this property.