






















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,638 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,060 sqft |
| Age | 5 years (2021) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 031-386-555 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Squamish Agents
#511 1365 Pemberton Avenue
| Asking Price: | $809,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | $630 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,288 sqft |
| Price / SqFt: | $628 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3096686 |
| Distance: | 95 m |
#202 1468 Pemberton Avenue
| Asking Price: | $799,999 |
| Listing Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | $593 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,140 sqft |
| Price / SqFt: | $702 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3101902 |
| Distance: | 178 m |
#313 38003 Second Avenue
| Asking Price: | $675,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | $492 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 940 sqft |
| Price / SqFt: | $718 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3123800 |
| Distance: | 306 m |
#602 38013 Third Avenue
| Asking Price: | $799,000 |
| Listing Date: | 2026-May-10 |
| Maint. Fee: | $412 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 888 sqft |
| Price / SqFt: | $900 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3121738 |
| Distance: | 357 m |
#313 38033 Second Avenue
| Sold Price: | $695,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | $349 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 821 sqft |
| Price / SqFt: | $847 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3080663 |
| Distance: | 257 m |
#416 38033 Second Avenue
| Sold Price: | $705,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | $391 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 928 sqft |
| Price / SqFt: | $760 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 129 |
| MLS® Number: | R3063752 |
| Distance: | 257 m |
#508 37994 Second Avenue
| Sold Price: | $678,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | $315 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 809 sqft |
| Price / SqFt: | $838 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3078134 |
| Distance: | 351 m |
#610 38013 Third Avenue
| Sold Price: | $736,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | $492 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 908 sqft |
| Price / SqFt: | $811 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3088984 |
| Distance: | 357 m |
#403 1310 Victoria Street
| Sold Price: | $662,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | $765 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,311 sqft |
| Price / SqFt: | $505 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3110654 |
| Distance: | 375 m |
#402 1310 Victoria Street
| Sold Price: | $680,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | $717 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,214 sqft |
| Price / SqFt: | $560 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 87 |
| MLS® Number: | R3085173 |
| Distance: | 375 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $725,000 | $725,000 | +4.5% |
| 2025 | $0 | $694,000 | $694,000 | -1.0% |
| 2024 | $0 | $701,000 | $701,000 | -3.2% |
| 2023 | $0 | $724,000 | $724,000 | +16.8% |
| 2022 | $0 | $620,000 | $620,000 | - |