
























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,899 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,670 sqft |
| Age | 25 years (2001) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,535 sqft) |
| Land Frontage | 72.84 ft |
| Land Dimensions | 72.84 x 92 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 023-711-302 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Sunshine Coast Agents
6307 Homestead Avenue
| Sold Price: | $765,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,397 sqft |
| Price / SqFt: | $548 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,545 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3082821 |
| Distance: | 43 m |
5642 Nickerson Road
| Sold Price: | $845,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,951 sqft |
| Price / SqFt: | $433 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.50 ac. (21,600 sqft) |
| Days on Market: | 107 |
| MLS® Number: | R3065801 |
| Distance: | 72 m |
5621 Nickerson Road
| Sold Price: | $765,300 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,977 sqft |
| Price / SqFt: | $387 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,545 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3102446 |
| Distance: | 93 m |
6346 Williams Place
| Sold Price: | $680,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $40 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,390 sqft |
| Price / SqFt: | $489 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,402 sqft) |
| Days on Market: | 236 |
| MLS® Number: | R3049604 |
| Distance: | 217 m |
5696 Emily Way
| Sold Price: | $790,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | $60 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,400 sqft |
| Price / SqFt: | $564 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,428 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3082694 |
| Distance: | 259 m |
6231 Kevins Road
| Sold Price: | $722,500 |
| Sold Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | $45 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,262 sqft |
| Price / SqFt: | $573 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,681 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3096614 |
| Distance: | 300 m |
6335 Tyler Road
| Asking Price: | $749,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,400 sqft |
| Price / SqFt: | $535 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,416 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3117390 |
| Distance: | 217 m |
6365 Homestead Avenue
| Asking Price: | $779,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,945 sqft |
| Price / SqFt: | $401 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.34 ac. (14,810 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3113936 |
| Distance: | 305 m |
5722 Emily Way
| Asking Price: | $720,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | $61 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,454 sqft |
| Price / SqFt: | $495 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,358 sqft) |
| Days on Market: | 126 |
| MLS® Number: | R3081907 |
| Distance: | 306 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $512,000 | $294,000 | $806,000 | -3.4% |
| 2025 | $517,000 | $317,000 | $834,000 | -1.1% |
| 2024 | $498,000 | $345,000 | $843,000 | -6.4% |
| 2023 | $530,000 | $371,000 | $901,000 | +53.8% |
| 2021 | $300,000 | $286,000 | $586,000 | +4.5% |
| 2020 | $272,000 | $289,000 | $561,000 | - |