





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,703 (1995) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,325 sqft |
| Age | 31 years (1995) |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,590 sqft) |
| Land Frontage | 65 ft |
| Land Dimensions | 65 x IRR ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 3 Level Split |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 018-518-516 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Sunshine Coast Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $598,000 | $341,000 | $939,000 | -2.2% |
| 2025 | $591,000 | $369,000 | $960,000 | -5.1% |
| 2024 | $611,000 | $401,000 | $1,012,000 | -10.6% |
| 2023 | $698,000 | $434,000 | $1,132,000 | +13.0% |
| 2022 | $582,000 | $420,000 | $1,002,000 | +37.3% |
| 2021 | $376,000 | $354,000 | $730,000 | +4.1% |
| 2020 | $342,000 | $359,000 | $701,000 | - |
5713 Salmon Drive
| Sold Price: | $712,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,455 sqft |
| Price / SqFt: | $290 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.37 ac. (16,000 sqft) |
| Days on Market: | 160 |
| MLS® Number: | R3047301 |
| Distance: | 1.0 km |
5693 Porpoise Bay Road
| Sold Price: | $680,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,346 sqft |
| Price / SqFt: | $290 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3083606 |
| Distance: | 1.2 km |
6183 Bligh Road
| Sold Price: | $784,900 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,263 sqft |
| Price / SqFt: | $347 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,385 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3110469 |
| Distance: | 1.5 km |
6302 Jasper Road
| Sold Price: | $870,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,367 sqft |
| Price / SqFt: | $368 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,803 sqft) |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3086799 |
| Distance: | 2.0 km |
6308 Jasper Road
| Sold Price: | $851,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,861 sqft |
| Price / SqFt: | $457 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,579 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3114886 |
| Distance: | 2.0 km |
5642 Nickerson Road
| Sold Price: | $845,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,951 sqft |
| Price / SqFt: | $433 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.50 ac. (21,600 sqft) |
| Days on Market: | 107 |
| MLS® Number: | R3065801 |
| Distance: | 2.0 km |
5878 Medusa Street
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,417 sqft |
| Price / SqFt: | $455 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,041 sqft) |
| Days on Market: | 141 |
| MLS® Number: | R3076462 |
| Distance: | 581 m |
5690 Mermaid Street
| Asking Price: | $699,000 |
| Listing Date: | 2025-Jan-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,388 sqft |
| Price / SqFt: | $293 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,052 sqft) |
| Days on Market: | 484 |
| MLS® Number: | R2961154 |
| Distance: | 611 m |
5762 Spindrift Street
| Asking Price: | $699,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,900 sqft |
| Price / SqFt: | $368 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3103583 |
| Distance: | 643 m |
5628 Medusa Place
| Asking Price: | $999,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,574 sqft |
| Price / SqFt: | $388 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.78 ac. (34,151 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3103261 |
| Distance: | 700 m |