


































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,343 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,128 sqft |
| Age | 22 years (2004) |
| Land |
| Land Size | 0.43 ac (18,848 sqft) |
| Land Frontage | 51 ft |
| Land Dimensions | 51 x 220 APPROX ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 018-908-250 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Sunshine Coast Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $598,000 | $431,000 | $1,029,000 | -16.9% |
| 2023 | $702,000 | $537,000 | $1,239,000 | +13.9% |
| 2022 | $597,000 | $491,000 | $1,088,000 | +30.8% |
| 2021 | $412,000 | $420,000 | $832,000 | +6.0% |
| 2020 | $361,000 | $424,000 | $785,000 | - |
5112 Chapman Road
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | $50 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,040 sqft |
| Price / SqFt: | $637 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,583 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3114289 |
| Distance: | 714 m |
5457 Burley Place
| Sold Price: | $898,800 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,325 sqft |
| Price / SqFt: | $387 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,590 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3085525 |
| Distance: | 4.2 km |
5760 Turnstone Drive
| Sold Price: | $901,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,710 sqft |
| Price / SqFt: | $527 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,709 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3069735 |
| Distance: | 5.3 km |
6302 Jasper Road
| Sold Price: | $870,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,367 sqft |
| Price / SqFt: | $368 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,803 sqft) |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3086799 |
| Distance: | 5.9 km |
6355 Baillie Road
| Sold Price: | $1,275,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,295 sqft |
| Price / SqFt: | $556 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,293 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3082420 |
| Distance: | 5.9 km |
5642 Nickerson Road
| Sold Price: | $845,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,951 sqft |
| Price / SqFt: | $433 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.50 ac. (21,600 sqft) |
| Days on Market: | 107 |
| MLS® Number: | R3065801 |
| Distance: | 6.1 km |
5005 Bay Road
| Asking Price: | $1,342,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,316 sqft |
| Price / SqFt: | $579 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.52 ac. (22,695 sqft) |
| Days on Market: | 217 |
| MLS® Number: | R3061118 |
| Distance: | 205 m |
4898 Sunshine Coast Highway
| Asking Price: | $899,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,388 sqft |
| Price / SqFt: | $376 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.46 ac. (20,000 sqft) |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3094714 |
| Distance: | 846 m |
5007 Laurel Avenue
| Asking Price: | $992,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,738 sqft |
| Price / SqFt: | $571 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,761 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3110122 |
| Distance: | 1.2 km |
5201 Havies Road
| Asking Price: | $1,275,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,035 sqft |
| Price / SqFt: | $627 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.34 ac. (14,810 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3122050 |
| Distance: | 1.3 km |
1479 Park Avenue
| Asking Price: | $1,149,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,665 sqft |
| Price / SqFt: | $690 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.57 ac. (24,829 sqft) |
| Days on Market: | 110 |
| MLS® Number: | R3087597 |
| Distance: | 3.6 km |
5537 Peregrine Crescent
| Asking Price: | $1,189,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,646 sqft |
| Price / SqFt: | $722 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,479 sqft) |
| Days on Market: | 110 |
| MLS® Number: | R3087357 |
| Distance: | 5.0 km |