

































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,481 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,118 sqft |
| Age | 48 years (1978) |
| Land |
| Land Size | 0.12 ac (5,331 sqft) |
| Land Frontage | 45 ft |
| Land Dimensions | 45 x 118.4 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 003-678-679 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Richmond Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,484,000 | $95,800 | $1,579,800 | -7.5% |
| 2024 | $1,605,000 | $103,000 | $1,708,000 | +4.1% |
| 2023 | $1,557,000 | $84,100 | $1,641,100 | +4.9% |
| 2022 | $1,482,000 | $83,000 | $1,565,000 | +22.4% |
| 2021 | $1,208,000 | $70,300 | $1,278,300 | +1.3% |
| 2020 | $1,187,000 | $74,500 | $1,261,500 | - |
9459 No. 1 Road
| Sold Price: | $1,735,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,260 sqft |
| Price / SqFt: | $768 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,630 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3064372 |
| Distance: | 285 m |
10271 St. Johns Court
| Sold Price: | $1,560,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,623 sqft |
| Price / SqFt: | $595 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,832 sqft) |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3059942 |
| Distance: | 347 m |
10220 Freshwater Drive
| Sold Price: | $1,585,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,015 sqft |
| Price / SqFt: | $787 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3075811 |
| Distance: | 608 m |
9231 Parksville Drive
| Sold Price: | $1,422,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,000 sqft |
| Price / SqFt: | $711 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,037 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3088290 |
| Distance: | 613 m |
10440 Sorrel Drive
| Sold Price: | $1,378,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,343 sqft |
| Price / SqFt: | $588 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,308 sqft) |
| Days on Market: | 101 |
| MLS® Number: | R3044867 |
| Distance: | 708 m |
10566 Canso Crescent
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,818 sqft |
| Price / SqFt: | $825 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,322 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3109767 |
| Distance: | 736 m |
9240 Diamond Road
| Asking Price: | $1,775,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,031 sqft |
| Price / SqFt: | $874 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,905 sqft) |
| Days on Market: | 114 |
| MLS® Number: | R3085289 |
| Distance: | 507 m |
4791 Pembroke Place
| Asking Price: | $1,598,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,858 sqft |
| Price / SqFt: | $860 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,001 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110583 |
| Distance: | 618 m |
10651 Canso Crescent
| Asking Price: | $1,598,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,027 sqft |
| Price / SqFt: | $788 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,886 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3112207 |
| Distance: | 666 m |
9360 Piermond Road
| Asking Price: | $1,600,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,698 sqft |
| Price / SqFt: | $942 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,250 sqft) |
| Days on Market: | 139 |
| MLS® Number: | R3077486 |
| Distance: | 692 m |
4228 Craigflower Drive
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,200 sqft |
| Price / SqFt: | $727 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,399 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3096243 |
| Distance: | 753 m |
4288 Candlewood Drive
| Asking Price: | $1,800,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,054 sqft |
| Price / SqFt: | $876 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,913 sqft) |
| Days on Market: | 113 |
| MLS® Number: | R3086157 |
| Distance: | 851 m |