

























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,150 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,415 sqft |
| Age | 40 years (1986) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (3,875 sqft) |
| Land Frontage | 39.4 ft |
| Land Dimensions | 39.4 x 98.4 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 002-949-091 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Richmond Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,391,000 | $144,000 | $1,535,000 | -14.3% |
| 2025 | $1,647,000 | $144,000 | $1,791,000 | +0.2% |
| 2024 | $1,631,000 | $156,000 | $1,787,000 | +3.7% |
| 2023 | $1,594,000 | $129,000 | $1,723,000 | +11.9% |
| 2022 | $1,406,000 | $134,000 | $1,540,000 | +18.8% |
| 2021 | $1,179,000 | $117,000 | $1,296,000 | +6.5% |
| 2020 | $1,104,000 | $113,000 | $1,217,000 | - |
9506 Thomas Drive
| Sold Price: | $1,485,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,612 sqft |
| Price / SqFt: | $569 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,875 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3078792 |
| Distance: | 171 m |
10117 Lawson Drive
| Sold Price: | $1,445,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,211 sqft |
| Price / SqFt: | $654 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,874 sqft) |
| Days on Market: | 113 |
| MLS® Number: | R3041916 |
| Distance: | 184 m |
5640 Sandiford Place
| Sold Price: | $1,545,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,366 sqft |
| Price / SqFt: | $653 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,626 sqft) |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3086771 |
| Distance: | 273 m |
6200 Woodwards Road
| Sold Price: | $1,650,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,536 sqft |
| Price / SqFt: | $651 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,994 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3078488 |
| Distance: | 378 m |
5202 Hollywood Drive
| Sold Price: | $1,330,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,203 sqft |
| Price / SqFt: | $604 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,391 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114485 |
| Distance: | 517 m |
6720 Goldsmith Drive
| Sold Price: | $1,390,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,580 sqft |
| Price / SqFt: | $539 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,468 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3111212 |
| Distance: | 536 m |
10139 Lawson Drive
| Asking Price: | $1,479,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,932 sqft |
| Price / SqFt: | $766 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,875 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3106171 |
| Distance: | 251 m |
5551 Floyd Avenue
| Asking Price: | $1,898,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,776 sqft |
| Price / SqFt: | $684 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,687 sqft) |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3090299 |
| Distance: | 360 m |
9171 Pauleshin Crescent
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,270 sqft |
| Price / SqFt: | $837 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,013 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122735 |
| Distance: | 459 m |
5555 Wallace Road
| Asking Price: | $1,888,000 |
| Listing Date: | 2024-Feb-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,928 sqft |
| Price / SqFt: | $979 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,412 sqft) |
| Days on Market: | 818 |
| MLS® Number: | R2854238 |
| Distance: | 471 m |
5520 Wallace Road
| Asking Price: | $1,799,900 |
| Listing Date: | 2026-May-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,620 sqft |
| Price / SqFt: | $687 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,535 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3125144 |
| Distance: | 535 m |
9288 Romaniuk Drive
| Asking Price: | $1,680,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,907 sqft |
| Price / SqFt: | $881 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,056 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3109218 |
| Distance: | 550 m |