
































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 818 sqft |
| Age |
| 1 year (2025) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 032-595-905 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Richmond Agents
#909 5520 McNaughton Road
| Sold Price: | $915,900 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $707 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 855 sqft |
| Price / SqFt: | $1,071 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3113381 |
| Distance: | 0 m |
#1301 5593 No. 3 Road
| Sold Price: | $765,900 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | $599 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 719 sqft |
| Price / SqFt: | $1,065 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3096982 |
| Distance: | 0 m |
#407 7977 Lansdowne Road
| Sold Price: | $859,900 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $671 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 813 sqft |
| Price / SqFt: | $1,058 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3096301 |
| Distance: | 0 m |
#801 5593 No. 3 Road
| Sold Price: | $739,900 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $599 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 719 sqft |
| Price / SqFt: | $1,029 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3113670 |
| Distance: | 0 m |
#1209 5580 No. 3 Road
| Sold Price: | $718,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | $636 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 843 sqft |
| Price / SqFt: | $852 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3090902 |
| Distance: | 193 m |
#1001 8160 Lansdowne Road
| Sold Price: | $708,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-13 |
| Maint. Fee: | $554 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 971 sqft |
| Price / SqFt: | $729 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3062308 |
| Distance: | 263 m |
#1009 5593 No. 3 Road
| Asking Price: | $859,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | $646 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 777 sqft |
| Price / SqFt: | $1,106 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 135 |
| MLS® Number: | R3078407 |
| Distance: | 0 m |
#609 5520 McNaughton Road
| Asking Price: | $901,900 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | $707 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 858 sqft |
| Price / SqFt: | $1,051 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127808 |
| Distance: | 0 m |
#1103 7977 Lansdowne Road
| Asking Price: | $899,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-29 |
| Maint. Fee: | $644 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 777 sqft |
| Price / SqFt: | $1,157 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 208 |
| MLS® Number: | R3063739 |
| Distance: | 0 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $729,000 | $243,000 | $972,000 | - |