





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,387 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,420 sqft |
| Age | Newly Built |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,396 sqft) |
| Land Frontage | 47 ft |
| Land Dimensions | 47 x 93.00 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 002-097-575 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Richmond Agents
5028 Maple Road
| Sold Price: | $2,100,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,450 sqft |
| Price / SqFt: | $857 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,133 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3123553 |
| Distance: | 334 m |
5028 Maple Road
| Sold Price: | $2,150,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,450 sqft |
| Price / SqFt: | $878 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,133 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3086324 |
| Distance: | 334 m |
6522 Magnolia Drive
| Sold Price: | $2,174,900 |
| Sold Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,902 sqft |
| Price / SqFt: | $749 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,166 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3069277 |
| Distance: | 1.1 km |
7471 Lindsay Road
| Sold Price: | $1,720,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,268 sqft |
| Price / SqFt: | $758 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,090 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3077974 |
| Distance: | 1.1 km |
6540 Juniper Drive
| Sold Price: | $2,230,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,851 sqft |
| Price / SqFt: | $782 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,024 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3098449 |
| Distance: | 1.1 km |
9459 No. 1 Road
| Sold Price: | $1,735,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,260 sqft |
| Price / SqFt: | $768 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,630 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3064372 |
| Distance: | 1.3 km |
9171 Pauleshin Crescent
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,270 sqft |
| Price / SqFt: | $837 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,013 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122735 |
| Distance: | 439 m |
4288 Candlewood Drive
| Asking Price: | $1,800,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,054 sqft |
| Price / SqFt: | $876 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,913 sqft) |
| Days on Market: | 113 |
| MLS® Number: | R3086157 |
| Distance: | 815 m |
5551 Floyd Avenue
| Asking Price: | $1,898,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,776 sqft |
| Price / SqFt: | $684 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,687 sqft) |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3090299 |
| Distance: | 1.2 km |
7431 No. 2 Road
| Asking Price: | $2,344,400 |
| Listing Date: | 2026-Jan-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,800 sqft |
| Price / SqFt: | $837 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,861 sqft) |
| Days on Market: | 128 |
| MLS® Number: | R3080586 |
| Distance: | 1.2 km |
7411 No. 2 Road
| Asking Price: | $2,434,800 |
| Listing Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,235 sqft |
| Price / SqFt: | $1,089 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,087 sqft) |
| Days on Market: | 133 |
| MLS® Number: | R3079466 |
| Distance: | 1.2 km |
6811 Juniper Drive
| Asking Price: | $1,998,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,021 sqft |
| Price / SqFt: | $661 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,258 sqft) |
| Days on Market: | 106 |
| MLS® Number: | R3088550 |
| Distance: | 1.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,368,000 | $530,000 | $1,898,000 | +10.9% |
| 2024 | $1,595,000 | $117,000 | $1,712,000 | +1.5% |
| 2023 | $1,605,000 | $81,100 | $1,686,100 | +5.0% |
| 2022 | $1,520,000 | $85,900 | $1,605,900 | +23.8% |
| 2021 | $1,228,000 | $69,200 | $1,297,200 | +3.1% |
| 2020 | $1,185,000 | $72,600 | $1,257,600 | - |