





This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,293 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,441 sqft |
| Age | 28 years (1998) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 024-311-006 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Richmond Agents
#88 3711 Robson Court
| Sold Price: | $838,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | $436 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,359 sqft |
| Price / SqFt: | $617 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3092015 |
| Distance: | 0 m |
#42 6888 Robson Drive
| Sold Price: | $900,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | $479 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,446 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3103837 |
| Distance: | 0 m |
#78 6588 Barnard Drive
| Sold Price: | $834,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | $410 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,430 sqft |
| Price / SqFt: | $583 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 67 |
| MLS® Number: | R3052792 |
| Distance: | 302 m |
#2 6588 Barnard Drive
| Sold Price: | $825,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | $410 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,364 sqft |
| Price / SqFt: | $605 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 131 |
| MLS® Number: | R3063750 |
| Distance: | 306 m |
#32 6179 No. 1 Road
| Sold Price: | $930,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | $545 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,476 sqft |
| Price / SqFt: | $630 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3092387 |
| Distance: | 432 m |
#19 3851 Blundell Road
| Sold Price: | $735,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | $503 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,275 sqft |
| Price / SqFt: | $576 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 118 |
| MLS® Number: | R3060970 |
| Distance: | 886 m |
#61 3711 Robson Court
| Asking Price: | $839,900 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | $456 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,462 sqft |
| Price / SqFt: | $574 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127752 |
| Distance: | 0 m |
#28 3711 Robson Court
| Asking Price: | $869,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | $436 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,384 sqft |
| Price / SqFt: | $628 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122852 |
| Distance: | 0 m |
#22 6333 No. 1 Road
| Asking Price: | $999,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | $431 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,550 sqft |
| Price / SqFt: | $645 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3102794 |
| Distance: | 245 m |
#48 3851 Blundell Road
| Asking Price: | $949,800 |
| Listing Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | $503 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,325 sqft |
| Price / SqFt: | $717 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 76 |
| MLS® Number: | R3099373 |
| Distance: | 886 m |
#27 6100 Tiffany Boulevard
| Asking Price: | $880,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | $508 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,472 sqft |
| Price / SqFt: | $598 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3097361 |
| Distance: | 1.3 km |
#4 6360 Lynas Lane
| Asking Price: | $899,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | $571 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,786 sqft |
| Price / SqFt: | $503 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115617 |
| Distance: | 1.4 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $959,000 | $959,000 | -7.0% |
| 2025 | $0 | $1,031,000 | $1,031,000 | +2.1% |
| 2024 | $0 | $1,010,000 | $1,010,000 | +8.6% |
| 2023 | $0 | $930,000 | $930,000 | +9.0% |
| 2022 | $0 | $853,000 | $853,000 | +17.3% |
| 2021 | $0 | $727,000 | $727,000 | +2.1% |
| 2020 | $0 | $712,000 | $712,000 | - |