







































| Price per Floor SqFt | $1,277 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $7,994 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,680 sqft |
| Age | Newly Built |
| Land |
| Land Size | 0.19 ac (8,178 sqft) |
| Land Frontage | 66 ft |
| Land Dimensions | 66 x 124 ft |
| Price per Land SqFt | $574.47 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2023-Oct-01 |
| Previously Sold Price | $2,300,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$2,398,000 (+104.3%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 6 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 003-760-839 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Richmond Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
8060 Minler Road
| Asking Price: | $4,888,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,365 sqft |
| Price / SqFt: | $1,120 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,999 sqft) |
| Days on Market: | 107 |
| MLS® Number: | R3087899 |
| Distance: | 223 m |
6840 Donald Road
| Asking Price: | $3,580,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,579 sqft |
| Price / SqFt: | $782 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,502 sqft) |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3101460 |
| Distance: | 502 m |
7751 Sunnyholme Crescent
| Asking Price: | $4,380,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,467 sqft |
| Price / SqFt: | $981 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,721 sqft) |
| Days on Market: | 155 |
| MLS® Number: | R3074863 |
| Distance: | 708 m |
7691 Sunnydene Road
| Asking Price: | $3,880,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,207 sqft |
| Price / SqFt: | $922 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,360 sqft) |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3096875 |
| Distance: | 713 m |
6680 Maple Road
| Asking Price: | $4,980,000 |
| Listing Date: | 2024-Sep-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,217 sqft |
| Price / SqFt: | $1,181 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,900 sqft) |
| Days on Market: | 611 |
| MLS® Number: | R2928650 |
| Distance: | 725 m |
6331 Chatsworth Road
| Asking Price: | $5,288,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,389 sqft |
| Price / SqFt: | $1,205 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,450 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3112734 |
| Distance: | 734 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,021,000 | $1,032,000 | $3,053,000 | +22.0% |
| 2025 | $2,303,000 | $200,000 | $2,503,000 | +1.8% |
| 2024 | $2,290,000 | $169,000 | $2,459,000 | +0.7% |
| 2023 | $2,298,000 | $145,000 | $2,443,000 | +10.7% |
| 2022 | $2,061,000 | $146,000 | $2,207,000 | +20.4% |
| 2021 | $1,700,000 | $133,000 | $1,833,000 | +6.6% |
| 2020 | $1,589,000 | $130,000 | $1,719,000 | - |
Asking Price is 53.9% higher than Assessed Value (2026).