







































$60,000on May 8, 2026
| Pricing | |
| Asking Price | $2,398,800 |
| Price per Floor SqFt | $555 |
| Home Details |
| Floor Area | 4,320 sqft |
| Age | 35 years (1991) |
| Land |
| Land Size | 0.22 ac (9,402 sqft) |
| Land Frontage | 66 ft |
| Land Dimensions | 66 x 142.45 ft |
| Price per Land SqFt | $255.14 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 000-473-430 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Richmond Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
8451 Francis Road
| Asking Price: | $2,098,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,135 sqft |
| Price / SqFt: | $507 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,590 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3108846 |
| Distance: | 291 m |
8340 Lunen Road
| Asking Price: | $2,199,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,648 sqft |
| Price / SqFt: | $603 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,273 sqft) |
| Days on Market: | 141 |
| MLS® Number: | R3076776 |
| Distance: | 346 m |
8780 Scotchbrook Road
| Asking Price: | $2,760,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,264 sqft |
| Price / SqFt: | $647 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3103444 |
| Distance: | 399 m |
8777 Wheeler Road
| Asking Price: | $2,528,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,557 sqft |
| Price / SqFt: | $711 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,916 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3093879 |
| Distance: | 424 m |
8340 Blundell Road
| Asking Price: | $2,790,000 |
| Listing Date: | 2022-Dec-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,710 sqft |
| Price / SqFt: | $752 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,501 sqft) |
| Days on Market: | 1244 |
| MLS® Number: | R2743475 |
| Distance: | 708 m |
8671 Saunders Road
| Asking Price: | $2,290,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,298 sqft |
| Price / SqFt: | $694 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,960 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3109045 |
| Distance: | 769 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,050,000 | $397,000 | $2,447,000 | -7.2% |
| 2025 | $2,233,000 | $405,000 | $2,638,000 | +3.1% |
| 2024 | $2,148,000 | $410,000 | $2,558,000 | +0.8% |
| 2023 | $2,148,000 | $389,000 | $2,537,000 | +11.8% |
| 2022 | $1,943,000 | $326,000 | $2,269,000 | +8.6% |
| 2021 | $1,794,000 | $295,000 | $2,089,000 | +2.4% |
| 2020 | $1,730,000 | $310,000 | $2,040,000 | - |
Asking Price is 2.0% lower than Assessed Value (2026).