
































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,232 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 922 sqft |
| Age | 3 years (2023) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 032-092-474 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Richmond Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $866,000 | $866,000 | -14.3% |
| 2025 | $0 | $1,010,000 | $1,010,000 | +23.2% |
| 2024 | $0 | $820,000 | $820,000 | - |
#803 6633 Buswell Street
| Sold Price: | $695,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | $598 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 850 sqft |
| Price / SqFt: | $818 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3112578 |
| Distance: | 0 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263096727/83dcefb7.jpeg)
#513 6655 Buswell Street
| Sold Price: | $896,800 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | $643 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 919 sqft |
| Price / SqFt: | $976 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3075100 |
| Distance: | 0 m |
#909 6633 Buswell Street
| Sold Price: | $680,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $525 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 774 sqft |
| Price / SqFt: | $879 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 169 |
| MLS® Number: | R3060041 |
| Distance: | 0 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263096767/83dcefb7.jpeg)
#1304 6655 Buswell Street
| Sold Price: | $961,800 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | $690 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 986 sqft |
| Price / SqFt: | $975 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 120 |
| MLS® Number: | R3075140 |
| Distance: | 0 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263114874/83dcefb7.jpeg)
#413 6655 Buswell Street
| Sold Price: | $896,800 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | $643 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 919 sqft |
| Price / SqFt: | $976 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3093247 |
| Distance: | 0 m |
#509 6733 Buswell Street
| Sold Price: | $650,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | $378 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 879 sqft |
| Price / SqFt: | $739 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3105331 |
| Distance: | 100 m |
#510 6655 Buswell Street
| Asking Price: | $769,800 |
| Listing Date: | 2025-Dec-23 |
| Maint. Fee: | $547 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 789 sqft |
| Price / SqFt: | $976 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 154 |
| MLS® Number: | R3074944 |
| Distance: | 0 m |
#1202 8111 Park Road
| Asking Price: | $688,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | $498 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 732 sqft |
| Price / SqFt: | $940 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125944 |
| Distance: | 0 m |
#505 6655 Buswell Street
| Asking Price: | $849,800 |
| Listing Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | $609 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 871 sqft |
| Price / SqFt: | $976 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 149 |
| MLS® Number: | R3075092 |
| Distance: | 0 m |
#908 6655 Buswell Street
| Asking Price: | $999,800 |
| Listing Date: | 2025-Aug-06 |
| Maint. Fee: | $621 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 898 sqft |
| Price / SqFt: | $1,113 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 293 |
| MLS® Number: | R3034688 |
| Distance: | 0 m |