This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,195 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,825 sqft |
| Age | 46 years (1980) |
| Land |
| Land Size | 0.20 ac (8,763 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 146 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 003-892-964 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Richmond Agents
6211 Danube Road
| Sold Price: | $2,205,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,193 sqft |
| Price / SqFt: | $526 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,183 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3099869 |
| Distance: | 600 m |
7460 Lombard Road
| Sold Price: | $2,000,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,637 sqft |
| Price / SqFt: | $550 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,715 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3076254 |
| Distance: | 795 m |
6522 Magnolia Drive
| Sold Price: | $2,174,900 |
| Sold Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,902 sqft |
| Price / SqFt: | $749 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,166 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3069277 |
| Distance: | 1.1 km |
5499 Walton Road
| Sold Price: | $2,162,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,026 sqft |
| Price / SqFt: | $714 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,920 sqft) |
| Days on Market: | 126 |
| MLS® Number: | R3058635 |
| Distance: | 1.2 km |
7860 Eperson Road
| Sold Price: | $2,280,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,077 sqft |
| Price / SqFt: | $741 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,642 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3091574 |
| Distance: | 1.3 km |
6128 Dover Road
| Sold Price: | $2,000,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,101 sqft |
| Price / SqFt: | $645 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,856 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3108532 |
| Distance: | 1.4 km |
7540 No. 2 Road
| Asking Price: | $2,000,000 |
| Listing Date: | 2025-Jun-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,564 sqft |
| Price / SqFt: | $561 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,980 sqft) |
| Days on Market: | 334 |
| MLS® Number: | R3020986 |
| Distance: | 206 m |
7600 Lancing Court
| Asking Price: | $2,499,000 |
| Listing Date: | 2025-Jul-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,038 sqft |
| Price / SqFt: | $823 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,964 sqft) |
| Days on Market: | 317 |
| MLS® Number: | R3026842 |
| Distance: | 498 m |
5891 Laurelwood Court
| Asking Price: | $2,398,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,964 sqft |
| Price / SqFt: | $605 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,967 sqft) |
| Days on Market: | 201 |
| MLS® Number: | R3065912 |
| Distance: | 534 m |
5831 Laurelwood Court
| Asking Price: | $1,980,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,161 sqft |
| Price / SqFt: | $626 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,209 sqft) |
| Days on Market: | 128 |
| MLS® Number: | R3080701 |
| Distance: | 565 m |
6328 Danube Road
| Asking Price: | $2,380,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,460 sqft |
| Price / SqFt: | $688 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,480 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119053 |
| Distance: | 644 m |
7471 Ledway Road
| Asking Price: | $2,190,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,279 sqft |
| Price / SqFt: | $668 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,520 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115630 |
| Distance: | 660 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,783,000 | $474,000 | $2,257,000 | -12.0% |
| 2025 | $2,091,000 | $475,000 | $2,566,000 | +0.4% |
| 2024 | $2,079,000 | $478,000 | $2,557,000 | +2.7% |
| 2023 | $2,102,000 | $387,000 | $2,489,000 | +7.5% |
| 2022 | $1,904,000 | $411,000 | $2,315,000 | +17.3% |
| 2021 | $1,742,000 | $232,000 | $1,974,000 | +7.3% |
| 2020 | $1,608,000 | $231,000 | $1,839,000 | - |