























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,336 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,327 sqft |
| Age | 48 years (1978) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,001 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 117 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 003-990-150 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Richmond Agents
4277 Craigflower Drive
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,896 sqft |
| Price / SqFt: | $659 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,913 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3105302 |
| Distance: | 1.1 km |
3211 Bowen Drive
| Sold Price: | $1,275,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,218 sqft |
| Price / SqFt: | $575 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,769 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3059594 |
| Distance: | 1.1 km |
6151 Blundell Road
| Sold Price: | $1,420,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,573 sqft |
| Price / SqFt: | $552 |
| Age: | Old Timer |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,896 sqft) |
| Days on Market: | 100 |
| MLS® Number: | R3074694 |
| Distance: | 1.3 km |
6240 Granville Avenue
| Sold Price: | $1,529,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,092 sqft |
| Price / SqFt: | $731 |
| Age: | 73 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,220 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3086992 |
| Distance: | 1.4 km |
6468 Azure Road
| Sold Price: | $1,385,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,292 sqft |
| Price / SqFt: | $604 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,487 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3110986 |
| Distance: | 1.4 km |
8640 Delaware Road
| Sold Price: | $1,660,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,437 sqft |
| Price / SqFt: | $681 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,875 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3076244 |
| Distance: | 1.5 km |
4740 McLure Avenue
| Asking Price: | $1,499,900 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,940 sqft |
| Price / SqFt: | $773 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,940 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119961 |
| Distance: | 110 m |
7920 Frobisher Drive
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,915 sqft |
| Price / SqFt: | $678 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,010 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3112959 |
| Distance: | 325 m |
7720 No. 1 Road
| Asking Price: | $1,685,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,329 sqft |
| Price / SqFt: | $723 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,937 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118489 |
| Distance: | 544 m |
4231 Corless Road
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,097 sqft |
| Price / SqFt: | $810 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,359 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3112745 |
| Distance: | 573 m |
8131 Corless Place
| Asking Price: | $1,598,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,465 sqft |
| Price / SqFt: | $648 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,226 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110120 |
| Distance: | 670 m |
4200 Coventry Drive
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,576 sqft |
| Price / SqFt: | $582 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,036 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3126267 |
| Distance: | 965 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,701,000 | $108,000 | $1,809,000 | -9.7% |
| 2024 | $1,892,000 | $112,000 | $2,004,000 | +3.2% |
| 2023 | $1,850,000 | $91,700 | $1,941,700 | +10.3% |
| 2022 | $1,667,000 | $93,200 | $1,760,200 | +16.6% |
| 2021 | $1,431,000 | $79,000 | $1,510,000 | +10.6% |
| 2020 | $1,281,000 | $83,800 | $1,364,800 | - |