
































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,544 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,433 sqft |
| Age | 14 years (2012) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,259 sqft) |
| Land Frontage | 66 ft |
| Land Dimensions | 66 x 110 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 003-666-051 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Richmond Agents
9911 Bates Road
| Sold Price: | $2,320,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,420 sqft |
| Price / SqFt: | $678 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,260 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3086119 |
| Distance: | 347 m |
7460 Broadmoor Boulevard
| Sold Price: | $2,572,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,025 sqft |
| Price / SqFt: | $639 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,348 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3098446 |
| Distance: | 423 m |
8220 Pigott Road
| Sold Price: | $2,950,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,939 sqft |
| Price / SqFt: | $749 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,827 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3056142 |
| Distance: | 704 m |
7740 Goldstream Drive
| Sold Price: | $2,675,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,394 sqft |
| Price / SqFt: | $788 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,137 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3100852 |
| Distance: | 722 m |
6540 Juniper Drive
| Sold Price: | $2,230,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,851 sqft |
| Price / SqFt: | $782 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,024 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3098449 |
| Distance: | 752 m |
10395 Whistler Place
| Sold Price: | $2,945,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,092 sqft |
| Price / SqFt: | $720 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,445 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3106773 |
| Distance: | 774 m |
10051 Deagle Road
| Asking Price: | $2,688,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,930 sqft |
| Price / SqFt: | $684 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,240 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3101147 |
| Distance: | 234 m |
7600 Belair Drive
| Asking Price: | $3,186,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,609 sqft |
| Price / SqFt: | $883 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,868 sqft) |
| Days on Market: | 123 |
| MLS® Number: | R3082838 |
| Distance: | 334 m |
7200 Belair Drive
| Asking Price: | $2,590,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,147 sqft |
| Price / SqFt: | $625 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,860 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119930 |
| Distance: | 429 m |
8120 Pigott Road
| Asking Price: | $3,180,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,825 sqft |
| Price / SqFt: | $831 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,566 sqft) |
| Days on Market: | 177 |
| MLS® Number: | R3071316 |
| Distance: | 604 m |
7371 Manning Court
| Asking Price: | $2,890,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,408 sqft |
| Price / SqFt: | $848 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 103 |
| MLS® Number: | R3089933 |
| Distance: | 726 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,857,000 | $873,000 | $2,730,000 | -2.8% |
| 2024 | $1,945,000 | $865,000 | $2,810,000 | -0.3% |
| 2023 | $1,996,000 | $823,000 | $2,819,000 | +0.8% |
| 2022 | $1,896,000 | $900,000 | $2,796,000 | +17.4% |
| 2021 | $1,623,000 | $759,000 | $2,382,000 | +5.3% |
| 2020 | $1,461,000 | $802,000 | $2,263,000 | - |