






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,831 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,881 sqft |
| Age | 13 years (2013) |
| Land |
| Land Size | 0.11 ac (4,800 sqft) |
| Land Frontage | 40 ft |
| Land Dimensions | 40 x 120 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 028-826-744 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Richmond Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,359,000 | $673,000 | $2,032,000 | -5.0% |
| 2025 | $1,470,000 | $669,000 | $2,139,000 | +6.5% |
| 2023 | $1,413,000 | $595,000 | $2,008,000 | +2.7% |
| 2022 | $1,363,000 | $593,000 | $1,956,000 | +23.2% |
| 2021 | $1,098,000 | $490,000 | $1,588,000 | - |
3668 Blundell Road
| Sold Price: | $2,050,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,633 sqft |
| Price / SqFt: | $779 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,799 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3068071 |
| Distance: | 12 m |
3800 Blundell Road
| Sold Price: | $2,150,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,234 sqft |
| Price / SqFt: | $665 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,800 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3085227 |
| Distance: | 73 m |
3820 Blundell Road
| Sold Price: | $2,178,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,880 sqft |
| Price / SqFt: | $756 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,800 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3072668 |
| Distance: | 85 m |
8120 Elsmore Road
| Sold Price: | $2,488,890 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,476 sqft |
| Price / SqFt: | $716 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,030 sqft) |
| Days on Market: | 147 |
| MLS® Number: | R3043676 |
| Distance: | 305 m |
3733 Lockhart Road
| Sold Price: | $2,320,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,409 sqft |
| Price / SqFt: | $681 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,232 sqft) |
| Days on Market: | 73 |
| MLS® Number: | R3069991 |
| Distance: | 741 m |
3673 Lockhart Road
| Sold Price: | $2,116,500 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,111 sqft |
| Price / SqFt: | $680 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,231 sqft) |
| Days on Market: | 163 |
| MLS® Number: | R3060342 |
| Distance: | 745 m |
7231 Dampier Court
| Asking Price: | $2,488,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,991 sqft |
| Price / SqFt: | $832 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,382 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3095740 |
| Distance: | 645 m |
3340 Moresby Drive
| Asking Price: | $2,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,325 sqft |
| Price / SqFt: | $752 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,122 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110568 |
| Distance: | 655 m |
3820 Lockhart Road
| Asking Price: | $2,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,992 sqft |
| Price / SqFt: | $835 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,827 sqft) |
| Days on Market: | 119 |
| MLS® Number: | R3084331 |
| Distance: | 678 m |
3906 Lockhart Road
| Asking Price: | $2,568,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,074 sqft |
| Price / SqFt: | $835 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,817 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3109288 |
| Distance: | 687 m |
3991 Lockhart Road
| Asking Price: | $2,588,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,537 sqft |
| Price / SqFt: | $1,020 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,119 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3106760 |
| Distance: | 757 m |