
































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,090 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,219 sqft |
| Age | 16 years (2010) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (3,960 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 002-627-752 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Richmond Agents
3651 Georgia Street
| Sold Price: | $2,100,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,380 sqft |
| Price / SqFt: | $882 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 175 |
| MLS® Number: | R3044810 |
| Distance: | 57 m |
3880 Garry Street
| Sold Price: | $1,745,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,026 sqft |
| Price / SqFt: | $861 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,600 sqft) |
| Days on Market: | 164 |
| MLS® Number: | R3068004 |
| Distance: | 210 m |
11815 No. 1 Road
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,980 sqft |
| Price / SqFt: | $657 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,504 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3097506 |
| Distance: | 323 m |
3360 Springthorne Crescent
| Sold Price: | $1,610,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,176 sqft |
| Price / SqFt: | $740 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,110 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3068933 |
| Distance: | 536 m |
3120 Broadway Street
| Sold Price: | $1,535,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,818 sqft |
| Price / SqFt: | $844 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3115554 |
| Distance: | 544 m |
11766 Fentiman Place
| Sold Price: | $1,870,000 |
| Sold Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,241 sqft |
| Price / SqFt: | $834 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,632 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3099601 |
| Distance: | 588 m |
3588 Georgia Street
| Asking Price: | $1,778,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,099 sqft |
| Price / SqFt: | $847 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110613 |
| Distance: | 40 m |
3660 Garry Street
| Asking Price: | $1,695,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,370 sqft |
| Price / SqFt: | $715 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120042 |
| Distance: | 107 m |
11740 2nd Avenue
| Asking Price: | $1,438,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,092 sqft |
| Price / SqFt: | $687 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3115038 |
| Distance: | 167 m |
3515 Richmond Street
| Asking Price: | $1,778,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,456 sqft |
| Price / SqFt: | $724 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 113 |
| MLS® Number: | R3086198 |
| Distance: | 192 m |
3933 Garry Street
| Asking Price: | $1,849,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,290 sqft |
| Price / SqFt: | $807 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,961 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113428 |
| Distance: | 222 m |
3580 Broadway Street
| Asking Price: | $1,498,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,034 sqft |
| Price / SqFt: | $736 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3092386 |
| Distance: | 324 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,484,000 | $663,000 | $2,147,000 | -3.3% |
| 2024 | $1,568,000 | $653,000 | $2,221,000 | +4.1% |
| 2023 | $1,532,000 | $602,000 | $2,134,000 | +10.2% |
| 2022 | $1,357,000 | $580,000 | $1,937,000 | +17.5% |
| 2021 | $1,118,000 | $531,000 | $1,649,000 | +5.4% |
| 2020 | $1,063,000 | $501,000 | $1,564,000 | - |