
























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,442 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,541 sqft |
| Age | 36 years (1990) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,360 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 014-621-177 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Richmond Agents
4220 Hall Place
| Sold Price: | $1,650,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,963 sqft |
| Price / SqFt: | $557 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,404 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3093242 |
| Distance: | 764 m |
3648 Bamfield Drive
| Sold Price: | $1,245,000 |
| Sold Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,057 sqft |
| Price / SqFt: | $605 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,875 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3115604 |
| Distance: | 1.3 km |
11200 Mellis Drive
| Sold Price: | $1,286,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,268 sqft |
| Price / SqFt: | $567 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,658 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3112256 |
| Distance: | 1.4 km |
3411 Bamfield Drive
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,170 sqft |
| Price / SqFt: | $645 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,847 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3087889 |
| Distance: | 1.4 km |
10675 McKessock Place
| Sold Price: | $1,700,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,086 sqft |
| Price / SqFt: | $551 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,158 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3098265 |
| Distance: | 1.4 km |
11900 Dewsbury Drive
| Sold Price: | $1,510,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,835 sqft |
| Price / SqFt: | $533 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,221 sqft) |
| Days on Market: | 112 |
| MLS® Number: | R3057217 |
| Distance: | 2.1 km |
3628 McKay Drive
| Asking Price: | $1,790,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,340 sqft |
| Price / SqFt: | $765 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,361 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110494 |
| Distance: | 40 m |
3555 McKay Drive
| Asking Price: | $1,539,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,388 sqft |
| Price / SqFt: | $644 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,131 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3118152 |
| Distance: | 81 m |
9311 Cunningham Place
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,718 sqft |
| Price / SqFt: | $625 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.01 ac. (10 sqft) |
| Days on Market: | 138 |
| MLS® Number: | R3077831 |
| Distance: | 89 m |
3638 Kilby Court
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,392 sqft |
| Price / SqFt: | $710 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,359 sqft) |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3097912 |
| Distance: | 331 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,301,000 | $284,000 | $1,585,000 | -8.1% |
| 2024 | $1,426,000 | $298,000 | $1,724,000 | +4.2% |
| 2023 | $1,416,000 | $239,000 | $1,655,000 | +7.7% |
| 2022 | $1,297,000 | $240,000 | $1,537,000 | +20.8% |
| 2021 | $1,046,000 | $226,000 | $1,272,000 | - |