




















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $9,707 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,362 sqft |
| Age | 4 years (2022) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,045 sqft) |
| Land Frontage | 66 ft |
| Land Dimensions | 66 x 107 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 008-616-353 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Richmond Agents
3511 Jesmond Avenue
| Asking Price: | $2,680,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,359 sqft |
| Price / SqFt: | $798 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,046 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125587 |
| Distance: | 100 m |
3411 Raymond Avenue
| Asking Price: | $2,888,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,625 sqft |
| Price / SqFt: | $797 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3116020 |
| Distance: | 175 m |
3420 Rosamond Avenue
| Asking Price: | $2,600,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,590 sqft |
| Price / SqFt: | $724 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,928 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3105241 |
| Distance: | 211 m |
3620 Raymond Avenue
| Asking Price: | $2,199,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,362 sqft |
| Price / SqFt: | $654 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,030 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3098700 |
| Distance: | 249 m |
9591 Florimond Road
| Asking Price: | $2,988,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,465 sqft |
| Price / SqFt: | $862 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,373 sqft) |
| Days on Market: | 96 |
| MLS® Number: | R3091848 |
| Distance: | 309 m |
3560 Francis Road
| Asking Price: | $2,299,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,685 sqft |
| Price / SqFt: | $624 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,911 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3125275 |
| Distance: | 420 m |
9240 Chapmond Crescent
| Sold Price: | $2,740,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,620 sqft |
| Price / SqFt: | $757 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,600 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3114104 |
| Distance: | 177 m |
9191 Oakmond Road
| Sold Price: | $2,600,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,612 sqft |
| Price / SqFt: | $720 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3073602 |
| Distance: | 182 m |
9260 Gormond Road
| Sold Price: | $2,630,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,537 sqft |
| Price / SqFt: | $744 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,231 sqft) |
| Days on Market: | 172 |
| MLS® Number: | R3042610 |
| Distance: | 210 m |
9120 Wellmond Road
| Sold Price: | $2,477,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,603 sqft |
| Price / SqFt: | $687 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,919 sqft) |
| Days on Market: | 134 |
| MLS® Number: | R3073938 |
| Distance: | 288 m |
9571 Diamond Road
| Sold Price: | $2,680,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,480 sqft |
| Price / SqFt: | $770 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,435 sqft) |
| Days on Market: | 125 |
| MLS® Number: | R3052857 |
| Distance: | 444 m |
9631 Diamond Road
| Sold Price: | $2,500,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,513 sqft |
| Price / SqFt: | $712 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,327 sqft) |
| Days on Market: | 141 |
| MLS® Number: | R3040880 |
| Distance: | 477 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,657,000 | $1,432,000 | $3,089,000 | -3.3% |
| 2025 | $1,793,000 | $1,401,000 | $3,194,000 | +2.5% |
| 2024 | $1,733,000 | $1,383,000 | $3,116,000 | +4.2% |
| 2023 | $1,723,000 | $1,266,000 | $2,989,000 | +12.6% |
| 2022 | $1,658,000 | $996,000 | $2,654,000 | +21.3% |
| 2021 | $1,336,000 | $852,000 | $2,188,000 | +27.4% |
| 2020 | $1,272,000 | $445,000 | $1,717,000 | - |