



















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,694 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,098 sqft |
| Age | 13 years (2013) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 029-190-894 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Richmond Agents
#502 10020 Dunoon Drive
| Sold Price: | $636,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | $320 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 879 sqft |
| Price / SqFt: | $724 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3098842 |
| Distance: | 0 m |
#407 10020 Dunoon Drive
| Sold Price: | $742,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | $367 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 996 sqft |
| Price / SqFt: | $745 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3079133 |
| Distance: | 0 m |
#117 8060 Jones Road
| Sold Price: | $708,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | $527 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,140 sqft |
| Price / SqFt: | $621 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3074975 |
| Distance: | 1.8 km |
#303 8660 Jones Road
| Sold Price: | $705,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-23 |
| Maint. Fee: | $495 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,209 sqft |
| Price / SqFt: | $583 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3071747 |
| Distance: | 1.9 km |
#217 7633 St. Albans Road
| Sold Price: | $609,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | $368 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 991 sqft |
| Price / SqFt: | $615 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3069045 |
| Distance: | 1.9 km |
#301 7700 Gilbert Road
| Sold Price: | $630,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | $611 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,353 sqft |
| Price / SqFt: | $466 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3093198 |
| Distance: | 1.9 km |
#519 10020 Dunoon Drive
| Asking Price: | $868,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $423 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,149 sqft |
| Price / SqFt: | $755 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3114112 |
| Distance: | 0 m |
#505 10020 Dunoon Drive
| Asking Price: | $689,800 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | $320 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 876 sqft |
| Price / SqFt: | $787 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127568 |
| Distance: | 0 m |
#115 8180 Jones Road
| Asking Price: | $648,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | $504 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 932 sqft |
| Price / SqFt: | $695 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120301 |
| Distance: | 1.8 km |
#215 8180 Jones Road
| Asking Price: | $693,800 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | $504 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 974 sqft |
| Price / SqFt: | $712 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3094577 |
| Distance: | 1.8 km |
#408 8220 Jones Road
| Asking Price: | $699,000 |
| Listing Date: | 2025-Aug-05 |
| Maint. Fee: | $377 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 942 sqft |
| Price / SqFt: | $742 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 294 |
| MLS® Number: | R3034538 |
| Distance: | 1.8 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $837,000 | $837,000 | -9.8% |
| 2025 | $0 | $928,000 | $928,000 | +8.9% |
| 2023 | $0 | $852,000 | $852,000 | +8.5% |
| 2022 | $0 | $785,000 | $785,000 | +4.1% |
| 2021 | $0 | $754,000 | $754,000 | - |