






























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,667 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,132 sqft |
| Age | 14 years (2012) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | Ground Level Unit |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 029-130-131 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Moody Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $919,000 | $919,000 | -1.3% |
| 2025 | $0 | $931,000 | $931,000 | +3.2% |
| 2024 | $0 | $902,000 | $902,000 | +0.7% |
| 2023 | $0 | $896,000 | $896,000 | +16.2% |
| 2022 | $0 | $771,000 | $771,000 | +14.9% |
| 2021 | $0 | $671,000 | $671,000 | +0.3% |
| 2020 | $0 | $669,000 | $669,000 | - |
#336 95 Moody Street
| Sold Price: | $810,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | $499 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,008 sqft |
| Price / SqFt: | $804 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3086392 |
| Distance: | 0 m |
2126 St Johns Street
| Sold Price: | $949,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | $318 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,307 sqft |
| Price / SqFt: | $726 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3077535 |
| Distance: | 997 m |
407 Cambridge Way
| Sold Price: | $828,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | $626 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,389 sqft |
| Price / SqFt: | $596 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3098902 |
| Distance: | 1.5 km |
828 Ingersoll Avenue
| Sold Price: | $865,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,196 sqft |
| Price / SqFt: | $723 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 100 |
| MLS® Number: | R3084301 |
| Distance: | 1.8 km |
#118 3382 Viewmount Drive
| Sold Price: | $838,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | $279 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,060 sqft |
| Price / SqFt: | $791 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3048924 |
| Distance: | 1.9 km |
#209 921 Grant Street
| Sold Price: | $969,900 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | $501 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,207 sqft |
| Price / SqFt: | $804 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3091346 |
| Distance: | 2.0 km |
#203 80 Elgin Street
| Asking Price: | $938,888 |
| Listing Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | $473 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,373 sqft |
| Price / SqFt: | $684 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3098818 |
| Distance: | 739 m |
#202 80 Elgin Street
| Asking Price: | $915,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | $473 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,390 sqft |
| Price / SqFt: | $658 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3101612 |
| Distance: | 739 m |
2306 Spring Street
| Asking Price: | $798,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | $337 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,031 sqft |
| Price / SqFt: | $774 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3112661 |
| Distance: | 739 m |
#32 102 Fraser Street
| Asking Price: | $895,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | $375 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,287 sqft |
| Price / SqFt: | $695 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3094067 |
| Distance: | 1.6 km |
#112 3333 Dewdney Trunk Road
| Asking Price: | $1,059,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | $407 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,301 sqft |
| Price / SqFt: | $814 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127296 |
| Distance: | 1.8 km |