






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,774 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,503 sqft |
| Age | 18 years (2008) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Style of House | Penthouse |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 027-746-267 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Moody Agents
#219 100 Capilano Road
| Sold Price: | $830,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | $517 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,170 sqft |
| Price / SqFt: | $709 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3079882 |
| Distance: | 198 m |
#111 100 Capilano Road
| Sold Price: | $815,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-28 |
| Maint. Fee: | $546 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,204 sqft |
| Price / SqFt: | $677 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3080094 |
| Distance: | 198 m |
#701 235 Guildford Way
| Sold Price: | $969,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | $564 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,252 sqft |
| Price / SqFt: | $774 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3066452 |
| Distance: | 311 m |
#2303 660 Nootka Way
| Sold Price: | $952,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | $646 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,225 sqft |
| Price / SqFt: | $777 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3110739 |
| Distance: | 338 m |
#212 600 Klahanie Drive
| Sold Price: | $830,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | $641 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,153 sqft |
| Price / SqFt: | $720 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 119 |
| MLS® Number: | R3075257 |
| Distance: | 430 m |
#104 288 Ungless Way
| Sold Price: | $950,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | $568 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,319 sqft |
| Price / SqFt: | $720 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3077385 |
| Distance: | 520 m |
#1409 308 Morrissey Road
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $519 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,244 sqft |
| Price / SqFt: | $964 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3121925 |
| Distance: | 157 m |
#1706 295 Guildford Way
| Asking Price: | $1,100,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | $488 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,265 sqft |
| Price / SqFt: | $870 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123535 |
| Distance: | 447 m |
#605 3229 St Johns Street
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | $544 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,167 sqft |
| Price / SqFt: | $942 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3127020 |
| Distance: | 491 m |
#1403 288 Ungless Way
| Asking Price: | $1,099,900 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $564 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,303 sqft |
| Price / SqFt: | $844 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3119290 |
| Distance: | 520 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $1,103,000 | $1,103,000 | -4.8% |
| 2024 | $0 | $1,159,000 | $1,159,000 | +1.0% |
| 2023 | $0 | $1,148,000 | $1,148,000 | +10.8% |
| 2022 | $0 | $1,036,000 | $1,036,000 | +3.8% |
| 2021 | $0 | $998,000 | $998,000 | +2.7% |
| 2020 | $0 | $972,000 | $972,000 | - |