






























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,883 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 846 sqft |
| Age | 8 years (2018) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 030-494-354 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Moody Agents
#412 2525 Clarke Street
| Sold Price: | $690,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | $468 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 861 sqft |
| Price / SqFt: | $801 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3068304 |
| Distance: | 0 m |
#3005 84 Grant Street
| Sold Price: | $640,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $380 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 778 sqft |
| Price / SqFt: | $823 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3088724 |
| Distance: | 291 m |
#501 95 Moody Street
| Sold Price: | $710,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | $410 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 833 sqft |
| Price / SqFt: | $852 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3076457 |
| Distance: | 354 m |
#614 95 Moody Street
| Sold Price: | $785,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | $482 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 951 sqft |
| Price / SqFt: | $825 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 165 |
| MLS® Number: | R3059130 |
| Distance: | 354 m |
#216 83 Moody Street
| Sold Price: | $700,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | $359 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 810 sqft |
| Price / SqFt: | $864 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3069166 |
| Distance: | 361 m |
#412 125 Albert Street
| Sold Price: | $549,900 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | $354 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 680 sqft |
| Price / SqFt: | $809 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3093122 |
| Distance: | 847 m |
#414 2525 Clarke Street
| Asking Price: | $710,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | $507 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 901 sqft |
| Price / SqFt: | $788 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3128296 |
| Distance: | 0 m |
#4014 84 Grant Street
| Asking Price: | $824,999 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | $438 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 921 sqft |
| Price / SqFt: | $896 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119398 |
| Distance: | 291 m |
#2009 84 Grant Street
| Asking Price: | $549,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | $369 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 754 sqft |
| Price / SqFt: | $729 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3098535 |
| Distance: | 291 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $692,000 | $692,000 | -5.5% |
| 2025 | $0 | $732,000 | $732,000 | +2.5% |
| 2024 | $0 | $714,000 | $714,000 | -3.5% |
| 2023 | $0 | $740,000 | $740,000 | +23.1% |
| 2022 | $0 | $601,000 | $601,000 | +1.2% |
| 2021 | $0 | $594,000 | $594,000 | +15.1% |
| 2020 | $0 | $516,000 | $516,000 | - |