
































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,230 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 983 sqft |
| Age | 18 years (2008) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 027-448-517 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Moody Agents
#2301 651 Nootka Way
| Sold Price: | $695,000 |
| Sold Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | $451 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 889 sqft |
| Price / SqFt: | $782 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3100140 |
| Distance: | 0 m |
#506 651 Nootka Way
| Sold Price: | $745,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | $551 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 990 sqft |
| Price / SqFt: | $753 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3086705 |
| Distance: | 0 m |
#2303 660 Nootka Way
| Sold Price: | $952,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | $646 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,225 sqft |
| Price / SqFt: | $777 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3110739 |
| Distance: | 99 m |
#103 701 Klahanie Drive
| Sold Price: | $710,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-24 |
| Maint. Fee: | $442 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 853 sqft |
| Price / SqFt: | $832 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3071547 |
| Distance: | 99 m |
#2207 660 Nootka Way
| Sold Price: | $680,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-17 |
| Maint. Fee: | $453 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 905 sqft |
| Price / SqFt: | $751 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3069089 |
| Distance: | 99 m |
#2108 660 Nootka Way
| Sold Price: | $810,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | $476 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 911 sqft |
| Price / SqFt: | $889 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3088939 |
| Distance: | 99 m |
#803 651 Nootka Way
| Asking Price: | $896,000 |
| Listing Date: | 2025-Apr-23 |
| Maint. Fee: | $520 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,050 sqft |
| Price / SqFt: | $853 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 398 |
| MLS® Number: | R2994288 |
| Distance: | 0 m |
#1101 651 Nootka Way
| Asking Price: | $789,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $451 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 915 sqft |
| Price / SqFt: | $862 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119523 |
| Distance: | 0 m |
#1209 660 Nootka Way
| Asking Price: | $645,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | $423 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 777 sqft |
| Price / SqFt: | $830 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122925 |
| Distance: | 99 m |
#605 660 Nootka Way
| Asking Price: | $725,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $493 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 906 sqft |
| Price / SqFt: | $800 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3122078 |
| Distance: | 99 m |
#1202 660 Nootka Way
| Asking Price: | $685,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | $442 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 837 sqft |
| Price / SqFt: | $818 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3093251 |
| Distance: | 99 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $773,000 | $773,000 | -6.6% |
| 2024 | $0 | $828,000 | $828,000 | -1.5% |
| 2023 | $0 | $841,000 | $841,000 | +8.2% |
| 2022 | $0 | $777,000 | $777,000 | +9.7% |
| 2021 | $0 | $708,000 | $708,000 | +2.6% |
| 2020 | $0 | $690,000 | $690,000 | - |