







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,630 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,656 sqft |
| Age | 33 years (1993) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,045 sqft) |
| Land Frontage | 59 ft |
| Land Dimensions | 59 x 123.0 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 6 |
| PID | 015-439-674 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Moody Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,385,000 | $435,000 | $1,820,000 | -6.0% |
| 2025 | $1,462,000 | $475,000 | $1,937,000 | +0.8% |
| 2024 | $1,420,000 | $501,000 | $1,921,000 | +1.7% |
| 2023 | $1,390,000 | $498,000 | $1,888,000 | +13.6% |
| 2022 | $1,229,000 | $433,000 | $1,662,000 | +21.6% |
| 2021 | $943,000 | $424,000 | $1,367,000 | +3.1% |
| 2020 | $871,000 | $455,000 | $1,326,000 | - |
2606 Sandstone Court
| Asking Price: | $1,950,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,023 sqft |
| Price / SqFt: | $485 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,804 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3117371 |
| Distance: | 974 m |
2620 Limestone Place
| Asking Price: | $1,838,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,638 sqft |
| Price / SqFt: | $396 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,876 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110510 |
| Distance: | 986 m |
2551 Sapphire Place
| Asking Price: | $2,190,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,492 sqft |
| Price / SqFt: | $488 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,115 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3109064 |
| Distance: | 1.3 km |
1567 Topaz Court
| Asking Price: | $1,898,800 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,545 sqft |
| Price / SqFt: | $342 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,734 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122655 |
| Distance: | 1.6 km |
218 Parkside Drive
| Sold Price: | $2,050,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,190 sqft |
| Price / SqFt: | $489 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,919 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3098271 |
| Distance: | 638 m |
588 Ioco Road
| Sold Price: | $1,790,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,084 sqft |
| Price / SqFt: | $438 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,098 sqft) |
| Days on Market: | 168 |
| MLS® Number: | R3058639 |
| Distance: | 858 m |
1501 Eagle Mountain Drive
| Sold Price: | $1,852,100 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,145 sqft |
| Price / SqFt: | $447 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,996 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3084244 |
| Distance: | 1.2 km |
2806 Silverberry Court
| Sold Price: | $1,523,800 |
| Sold Date: | 2026-Jan-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,675 sqft |
| Price / SqFt: | $415 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,427 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3071797 |
| Distance: | 1.7 km |
2962 Robson Drive
| Sold Price: | $2,080,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,206 sqft |
| Price / SqFt: | $495 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,029 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3105972 |
| Distance: | 3.1 km |
3102 Fisher Court
| Sold Price: | $1,695,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,394 sqft |
| Price / SqFt: | $386 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,998 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3110266 |
| Distance: | 3.8 km |